Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükşehir’in Emrivakisi

Bundan bir süre önce şehir planlamacısı Prof. İlhan Tekeli ile karşılaşmış ve kendisine bazı sorular sormuştuk. Verdiği yanıtlar, bugünkü imar uygulamalarının iç yüzünü gösteriyor. Tekeli, belediye meclislerinin “Ben yaptım oldu” diyerek kentleri yağmaladığını söylüyor; özellikle de İstanbul ve Ankara büyük şehirlerinde...

Hürriyet Gazetesi
Büyükşehir’in Emrivakisi

Bundan bir süre önce şehir planlamacısı Prof. İlhan Tekeli ile karşılaşmış ve kendisine bazı sorular sormuştuk.

Verdiği yanıtlar, bugünkü imar uygulamalarının iç yüzünü gösteriyor. Tekeli, belediye meclislerinin “Ben yaptım oldu” diyerek kentleri yağmaladığını söylüyor; özellikle de İstanbul ve Ankara büyük şehirlerinde...

Bu konuyu biraz açmasını istiyoruz Tekeli’den: Yanıtını keşke partililer ve meclis üyeleri dinleseler: “Ortada bir meşruiyet sorunu var. Seçilmişler, atanmışların üzerinde tahakküm sürdürmek istiyorlar. Siyasetçiler oraya halkın temsilcisi olarak girdik diyorlar. Üstün sayıyorlar kendilerini... Maalesef kural dinlemiyorlar. Bürokratların yasalara ve kurallara dayalı raporlarını (örneğin, İSKİ, ASKİ, Ulaşım A.Ş. gibi...) dikkate almıyorlar. Bürokrasinin meşruiyet alanını işgal etmiş oluyorlar. İmar bürokrasisinin meşruiyet alanının içinde siyasetçinin ne işi var? Bürokrasinin bilim alanı ve estetik alanına girmeye hakları yoktur.”

Yerel yönetimlere karşı bir emrivaki mi demek gerekiyor buna, özellikle de imar uygulamalarında...

Aynen öyledir... İstanbul emrivakilerle büyümüştür. Her şey emrivakilerle yapılmaktadır. Gecekondulaşma bir emrivakidir.. KİPTAŞ belediyenin bir emrivakisidir. TOKİ de iktidarın... TOKİ iktidar tarafından müthiş bir yetki ile donatılmıştır. Tabii bunlar yasal yolla yapıldığından bu durum da iktidarın bir emrivakisidir. Sonuçta, baskı meşruiyet alanlarını işgal etmektedir.

Şimdi size bu sözlere uygun bir işlemden söz etmek istiyoruz.

Konu PERPA’nın, 35.3 dönümlük ön ve arka bahçeleri mülk sahiplerinden habersiz imara açılıyor.

PERPA biliyorsunuz Dalan döneminde 1985-89 döneminde yapıldı. A ve B bloklar olarak toplam 4500 işyeri bulunuyor. İki ayrı yönetim de var...            

B blok yönetimi, Büyükşehir Belediyesi ile anlaşıyor. 2007 döneminde Şişli Belediyesi’nden İmar Kanunu’nun 18’inci madde uygulaması yapılıyor. Bu ortak girişimden A blok yönetiminin çok sonra haberi oluyor. O ana kadar 18’e göre tapular çıkartılıyor.

Bu durum bazı mülk sahipleri işyerlerini sattığında ortaya çıkıyor.

PERPA, Büyükşehir’in verdiği arsalarda yapıldığından şüyulandırma hakkı bulunuyor. Şüyulandırmayı bin liradan alıyor, 13 bin liradan da satışa çıkartıyor. Satış tutarı 191 milyon TL; satış bugün Büyükşehir Belediyesi’nde yapılacak.

PERPA’nın, 22.8 ve 12.4 dönümlük ön ve arkada bulunan donatı alanlarının (yeşil alan, otopark) imara açılması nedeniyle bazı büyük inşaat firmalarının iştahının kabardığı belirtiliyor.

Buraya 50’şer katlı otel, alışveriş merkezi ve iki rezidans olmak üzere dört blok yapılması öngörülüyor.

A bloktan bazı mülk sahipleri, uygulamaya karşı yasal haklarını kullanmak üzere harekete geçtiklerini söylediler... “Emrivaki ile yapılan plan değişikliğinin iptalini isteyeceklerini ve ihaleye karşı da yasal haklarını kullanacaklarını” söylüyorlar.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehirin-emrivakisi_77875.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!