Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyüme İlk Çeyrekte %0.7 Arttı

Ekonomideki toparlanma büyüme verilerine de yansıyor. Yılın ilk çeyreğinde Gayri Safi Milli Hasıla yüzde 0.7 artarken; Gayri Safi Yurtiçi Hasıla yüzde

NTV-MSNBC
1 Büyüme İlk Çeyrekte %0.7 Arttı

konomideki toparlanma büyüme verilerine de yansıyor. Yılın ilk çeyreğinde Gayri Safi Milli Hasıla yüzde 0.7 artarken; Gayri Safi Yurtiçi Hasıla yüzde 2.3 artış gösterdi. Tahminlerde ilk çeyrekte ekonominin yüzde -1.6 daralması bekleniyordu.

Ekonomik krizin ağır tahribatıyla 2001’de yüzde 9.4 daralan Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde canlanmanın işaretlerini verdi. Devlet İstatistik Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, yılın birinci üç aylık döneminde Gayri Safi Milli Hasıla yüzde 0.7 arttı. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ise aynı dönemde, yüzde 2.3 artış gösterdi.

CNBC-e’nin yaptığı 22 banka ve aracı kurum ekonomisti arasında yaptığı ankete göre, GSMH’nin yüzde -1.6, GSYİH’nin yüzde 0.9 çıkması bekleniyordu.

DİE’den yapılan açıklamaya göre, Gayri Safi Milli Hasıla değeri cari fiyatlarla 50 katrilyon 454 trilyon 168 milyar lira olarak hesaplandı. İthalat vergisinin yüzde 2.6, ticaretin yüzde 3.9, sanayi sektörünün yüzde 3 büyüdü.

TARIM VE İNŞAAT SEKTÖRÜ DARALDI
Sektörler itibariyle bakıldığında tarım, inşaat ve mali kuruluşlar da küçülme yaşanırken, diğer sektörler büyüdü. En fazla büyümenin yaşandığı sektör yüzde 3.9 ile ticaret olurken, sanayi yüzde 3, ithalat vergisi ise yüzde 2.6 büyüdü.

Serbest meslek ve hizmetler sektörü yüzde 2.1, konut sahipliği ve devlet hizmetleri yüzde 2 büyürken, ulaştırma ve haberleşme sektöründe de yüzde 1.7 oranında büyüme kaydedildi. Kar amacı olmayan kuruluşlar da yüzde 0.3 büyüdü.

Aynı dönemde en fazla küçülmenin yaşandığı sektör yüzde 7.4 ile mali kuruluşlar olurken, inşaat sektöründe yüzde 2.7, tarım sektörü de yüzde 1.5 oranında gerileme yaşandı.

Sonuç olarak bu yılın birinci üç aylık döneminde Sabit Fiyatlarla Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) yüzde 2.3, Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) da yüzde 0.7 oranında büyüdü.

Öte yandan, 2002 yılının birinci üç aylık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, sabit fiyatlarla Özel Nihai Tüketim Harcamaları yüzde 2 gerilerken, Devletin Nihai Tüketim Harcamaları ise yüzde 2.4 oranında arttı.

Bu dönemde yine sabit fiyatlarla Gayri Safi Sabit Sermaye Oluşumu yüzde 24.8 geriledi. Mal ve Hizmet İthalatı yüzde 1.3 oranında, Mal ve Hizmet İhracatı da yüzde 9.1 oranında arttı.

Türkiye, savaş halleri dışındaki en kötü dönemini geçen yıl geçirirken; GSMH 2001’de 2000 yılına göre yüzde 9.4; GSYİH ise yüzde 7.4 daralmıştı. Kişi başına düşen milli gelir ise, 2986 dolardan 2160 dolara gerilemişti.

Üçer aylık dönemler itibariyle bakıldığında, Türkiye geçen yılın en kötü dönemini Ekim-Kasım-Aralık aylarında yüzde 12.3 daralarak görmüştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyume-ilk-ceyrekte-0-7-artti_878.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • NEDİR BU MİLLETİN BU SİYASİ ODALARDAN ÇEKTİĞİ..... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!