Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çağlayan: "Tunus ve Mısır için Yatırımcılar Uyarmıştık"

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ucuz girdi ve işçilik maliyetlerinin cazibesine kapılarak Tunus ve Mısır'a yatırım yapan firmalar bu ülkelerdeki risklere karşı zamanında uyardıklarını belirterek, "Bu ülkelere kotasız tekstil ihracatı, ucuz girdi ve işçilik maliyetlerinin yarattığı fırsat nedeniyle yatırım firmalarımız

gazeteport.com.tr
Çağlayan: "Tunus ve Mısır için Yatırımcılar Uyarmıştık"

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ucuz girdi ve işçilik maliyetlerinin cazibesine kapılarak  Tunus ve Mısır'a yatırım yapan firmalar bu ülkelerdeki risklere karşı zamanında uyardıklarını belirterek, "Bu ülkelere kotasız tekstil ihracatı, ucuz girdi ve işçilik maliyetlerinin yarattığı fırsat nedeniyle yatırım firmalarımız zamanında politik risklere karşı uyarmıştık. Ancak olan oldu.Şimdi sahip çıkacağız" dedi.

Çağlayan, ayaklanmaların hemen ardından bir kriz masası oluşturdukları ve Tunus ve Mısır'daki Türk yatırımcıların yaşadıkları sorunlar için başvuru almaya başladıklarını söyledi. Bakan Çağlayan, Mısır'daki Türk yatırımcılarını fabrikalar ve üretim tesisislerinin Mısır askerleri tarafında  korunduğunu ve  ciddi bir zarar beklemediklerini kaydererek" Eğer bir zarar sözkonusu olursa tazminini isteriz " dedi. Çağlayan, Türk yatırımcıların sorunlarının çözümüne yönelikte şunları söyledi:

"Bu ülkelerde yatırımları olan Türk firmalarının  başta banka kredilerinde, ithalat ve ihracat işlemlerinde önemli sorunları var. Özellikle Türk ve yabancı bankalardan kredi kullananlar var. Onların kullandıkları kredilerin ödemelerinin zamana  yayılması talebi var, gümrüklerde yaşadıkları sorunlar var. Ancak, bankalar özek biliyorsunuz onlara şunu yapın bunu yapın diyemeyiz. Eximbank'la ilgili neler yapabileceğimize bakıyoruz.Talepler yönünde tedbirler alıyoruz, tavsiyelerde bulunuyoruz"

Mısır'daki Türk yatırımlarının zarar görmediğini sadece erkek giyim markası Saral'ın Franchising verdiği iki mağazanın  yağmalandığına ifade eden Bakan Çağlayan, "Hatta bazı firmaların üretime  devam ettiği, ülkeyi terk eden işçileriön yerine Türkiye'den yenş işçiler gönderdiklerini öğrendim. Tabii ki bu cidi bir kaos ortamı var. Biz ilk günden itibaren hem yatırımcıalarımızın hem de Mısır'daki Türk vatandaşlarının can güvenliğini garanti altına aldık.Şu anda sorun yok. Ancak belirttiğim gibi Mısır'a ihracat yapan firmalarında ciddi problemleri var. Bunların çözümü için DTM çalışmalarına devam ediyor"

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/caglayan-tunus-ve-misir-icin-yatirimcilar-uyarmistik-_85529.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!