Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

EXİMBANK'tan Tunus için 200 Milyon Dolar Ülke İhracat Kredisi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk EXİMBANK'ın Tunus'a 200 milyon dolar ülke ihracat kredisi açtığını bildirdi. Çağlayan, kredinin Tunus'ta iş yapan Türk firmalarına büyük kolaylık sağlayacağını, açılan krediyle Türk firmalarının Tunus'ta daha çok proje üstleneceğini ve bu ülkeye ihracatı artıracağını kaydetti.

yapi.com.tr / AA
EXİMBANK'tan Tunus için 200 Milyon Dolar Ülke İhracat Kredisi

Zafer Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu kredinin yıllık faiz oranının yüzde 1,5, vadesinin de yatırım malları ithalatında 7 yıl, yatırım proje finansmanında ise inşaat dönemi hariç 10 yıl olacağını ifade etti.

Kredinin, Türk menşeli yatırım malları ithalatında, Türk firmalarınca üstlenilen kamu yatırım projelerinin finansmanında ve genel olarak yüzde 85'i Türk menşeli mallar-hizmetler kullanılarak gerçekleştirilecek özel sektör yatırım projelerinin finansmanında kullanılacağını bildiren Çağlayan, kredi anlaşmasının EXİMBANK yetkililerince imzalanarak Tunus tarafına ibraz edildiğini ifade etti. Anlaşmanın, Tunus Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Riadh Bettaieb tarafından dün imzalandığını kaydeden Çağlayan, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

''EXİMBANK'ın Tunus'a açtığı 200 milyon dolar ülke ihracat kredisi, Tunus'ta iş yapan Türk firmalarına büyük kolaylık sağlayacak. Açılan ülke ihracat kredisi ile Türk firmaları Tunus'ta daha çok proje üstlenecek ve bu ülkeye ihracatımızı artıracak. Açılan bu ülke ihracat kredisi 2011 yılı itibariyle 800 milyon doları aşan Tunus'a yönelik ihracatımızın artmasına katkıda bulunmanın yanı sıra gerek Türk firmalarının Tunus'ta daha fazla yatırım projeleri üstlenmelerine neden olacak ve gerekse Tunus pazarına ilk kez girmek isteyen firmalarımıza da destek sağlayacaktır''.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eximbanktan-tunus-icin-200-milyon-dolar-ulke-ihracat-kredisi_103010.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!