Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çalık Enerji Özbekistan’da 336 Milyon Euro’luk Elektrik Santrali Kuracak

Çalık Holding’in 1998 yılında faaliyete geçen iştiraki Çalık Enerji, yurtdışı projelerine bir yenisini daha ekliyor. Karadeniz’e inen petrolü Türkiye üzerinden tüm dünyaya ulaştıracak olan “Samsun Ceyhan Boru Hattı”nın yapımı ve işletilmesi, Ceyhan’da rafineri kurulması gibi projelerle gündemde olan şirket, Özbekistan’da kombine çevrim elektrik

yapi.com.tr
Çalık Enerji Özbekistan’da 336 Milyon Euro’luk Elektrik Santrali Kuracak

12 ülkede 19 bin çalışanıyla Orta Asya ve Balkanlar’ın en büyük yatırım gruplarından biri olan Çalık Holding’in 1998 yılında faaliyete geçen iştiraki Çalık Enerji, yurtdışı projelerine bir yenisini daha ekliyor. Karadeniz’e inen petrolü Türkiye üzerinden tüm dünyaya ulaştıracak olan Samsun Ceyhan Boru Hattı'nın yapımı ve işletilmesi, Ceyhan’da rafineri kurulması gibi projelerle gündemde olan şirket, Özbekistan’da kombine çevrim elektrik üretim tesisi kurmak için anlaşma imzaladı.

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e 500 km uzaklıktaki Navoi endüstri bölgesinde, kombine çevrim elektrik üretim santrali kurulması amacıyla Özbekistan’ın elektrik üretim ve dağıtımından sorumlu kamu şirketi Özbekenergo ile yapılan anlaşma kapsamında, 472 megavat gücündeki santralin Ekim 2009’da başlayıp 3 yıl içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

İspanya’nın önde gelen enerji şirketlerinden Initec Energia ile toplam 336 milyon euro tutarındaki yatırım için imza atan Çalık Enerji, tüm yardımcı ekipmanların satın alınması, malzemelerin taşınması, inşaat, montaj, test ve santralin devreye alınmasından sorumlu olacak. Konsorsiyum lideri Initec firması ise mühendislik, gaz ve buhar türbini ile yardımcı ekipmanların satın alınması, teslimatı ve montaj aşamasında süpervizörlük görevini üstlenecek. Proje kapsamındaki gaz ve buhar tribünleri ise Japon Mitsubishi firması tarafından sağlanacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/calik-enerji-ozbekistanda-336-milyon-euroluk-elektrik-santrali-kuracak_71778.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!