Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çalık Grubu'na ÇED Raporu için Ek Süre

EPDK, Adana Yumurtalık bölgesinde petrol rafinerisi kurmak için lisans başvurusunda bulunan Başbakan Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'in genel müdürlüğünü yaptığı Çalık Grubu'na, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu'nu tamamlaması için ek süre verdi.

BirGün Gazetesib>Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Adana Yumurtalık bölgesinde petrol rafinerisi kurmak için lisans başvurusunda bulunan Başbakan Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'in genel müdürlüğünü yaptığı Çalık Grubu'na, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu'nu tamamlaması için ek süre verdi.

Çalık Grubu'nun ÇED ile ilgili teknik çalışmaları tamamlamaya dönük ek süre talebi üzerine Kurul, gruba 13 Eylül'den geçerli olmak 3 aylık ek süre verdi. Çalışmalarına Çalık'tan sonra başlayan ve ikinci olarak lisans alan Petrol Ofisi ise geçtiğimiz hafta 30'un üzerinde kurumdan değerlendirme alarak ÇED raporunu EPDK'ya teslim etmişti.

Öte yandan son olarak Cevahir Petrol Yapı İnşaat Sanayi A.Ş'nin bölgede petrol rafinerisi ve Petro kimya tesisi kurmak üzere yaptığı başvuruyla, bölge için yapılan rafineri yatırım başvurularının ekonomik büyüklüğü 21 milyar dolara, yıllık ham petrol kapasitesi de 45 milyon tona ulaştı. EPDK bu lisans başvurularından Petrol Ofisi, Çalık Grubu ve Socar-Turcas grubu tarafından, toplam 35 milyon ton yıllık ham petrol işleme kapasitesi olan 15 milyar dolar yatırım tutarı olan 3 rafineri başvurusu için uygun bulma kararı vermişti. Uygun bulma kararı verilen rafinerilerin lisans alarak yatırıma dönüşmesi için, ÇED raporunun yanı sıra nihai fizibilite ve kesin proje dosyasının EPDK'ya sunulması gerekiyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/calik-grubuna-ced-raporu-icin-ek-sure_56794.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!