Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çalık'ın Projesinin Temelini Enerji Bakanı Güler Atacak

Samsun - Ceyhan petrol boru hattının temel atma töreni önceden açıklandığı gibi İtalya Başbakanı Romano Prodi ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla değil, Enerji Bakanı Hilmi Güler ve İtalya Endüstri Bakanı Pier Luigi Bersani tarafından önümüzdeki salı günü Ceyhan'da yapılacak.

Milliyet Gazetesi/Ünsal EREKE
Çalık'ın Projesinin Temelini Enerji Bakanı Güler Atacak

amsun - Ceyhan petrol boru hattının temel atma töreni önceden açıklandığı gibi İtalya Başbakanı Romano Prodi ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla değil, Enerji Bakanı Hilmi Güler ve İtalya Endüstri Bakanı Pier Luigi Bersani tarafından önümüzdeki salı günü Ceyhan'da yapılacak.

Başbakan Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın bir süre önce genel müdür olarak atandığı Çalık Holding'in projesi olan Samsun - Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi hakkında, Rusya'nın Burgaz - Dedeağaç hattına destek vermesi sonucu güç kaybettiği yorumları yapılmıştı.

1.5 milyar dolara mal olması planlanan projeyle boğazlardaki yoğun tanker trafiğinin azaltılması öngörülüyor.

Rus şirketleri olmadan zor
Projenin gerçekleşmesi için Çalık Enerji ve İtalyan ENI'nin yüzde 50 - 50 ortaklıkla kurduğu Tapco şirketine Hindistan'ın petrol şirketi Indian Oil Corporation Limited yüzde 12.5 hisseyle ortaklık kararı almıştı. Ardından Shell'in 550 kilometre uzunluğunda olacak hatta Kazakistan'daki sahalarda üretilen petrol ile destek vereceği açıklanmıştı.

Ama Burgaz - Dedeağaç projesine destek vereceğini belirten Rus şirketler olmadan Samsun - Ceyhan hattında taşınacak yeterli miktarda petrol olmayacağı düşünülüyor.

Azerbaycan'ın ulusal petrol şirketi Socar ile Turcas Petrol'ün kuruluşu olan Socar Turcas Enerji, EPDK'ya Ceyhan'da 4 milyar dolarlık bir rafineri kurmak için başvuruda bulundu.

Daha önce de Petrol Ofisi - OVM ile Çalık - Indian Oil şirketleri bu konuda başvuru yapmışlardı.

EPDK Başkanı Yusuf Günay, "Bu yatırımlar başka yatırımlara benzemez, çok kapsamlı bir dosya istiyoruz. Ama merak edecek bir şey yok. Gecikme olarak bakılmamalı. Bu yatırımlar yapılır" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/calikin-projesinin-temelini-enerji-bakani-guler-atacak_53552.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!