Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çalık’ın Rafineri Ortağı Çekildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Ceyhan’da rafineri kurmasına izin verilen tek yatırımcı Çalık Enerji’nın ortağı Hint şirketi İndian Oil, Türkiye ile Nijerya’daki rafineri ve boru hattı yatırım projelerini askıya aldığını açıkladı.

Milliyet Gazetesi
Çalık’ın Rafineri Ortağı Çekildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Ceyhan’da rafineri kurmasına izin verilen tek yatırımcı Çalık Enerji’nın ortağı Hint şirketi İndian Oil, Türkiye ile Nijerya’daki rafineri ve boru hattı yatırım projelerini askıya aldığını açıkladı. İndian Oil’in, Orta Asya petrollerini Ceyhan’a taşıyacak Çalık ile İtalyan ENİ’nin birlikte geliştirdiği 2 milyar dolarlık Samsun-Ceyhan ham petrol boru hattına da ortak olacağı konuşuluyordu. İkilinin, Türkiye’deki hedefleri arasında akaryakıt dağıtım işi de vardı.

Maliyetin altında fiyatlar

Şirketin planlama ve iş geliştirme direktörü Brij Mohan Bansal, dün yaptığı açıklamada, ‘maliyetinin altındaki petrol fiyatlarının nakit akışını yavaşlatması’ nedeniyle denizaşırı ülkelerde yatırımlarını ertelediklerini duyurdu. Bansal, “Likidite çöküşü nedeniyle yurtdışında büyük ölçekli bir genişleme yapamayabiliriz” diye konuştu.

Doğu Akdeniz Petrokimya ve Rafineri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi adıyla EPDK’dan 6 Aralık 2007’de 49 yıllığına 5 milyar dolara malolacak 10 milyon ton kapasiteli ham petrol işleme tesisi kurma lisansı alan Çalık-Indian Oil ortaklığı, üzerinden 1 yıldan fazla süre geçmesine karşın hâlâ kamulaştırma için EPDK’ya başvurmamıştı. Ceyhan’da rafineri kurmak için başvuru yapan OMV-Petrol Ofisi’ne izin verilmemişti. Socar-Turcas ortaklıklarının yanı sıra Cevahir grubu da yatırım için henüz ruhsat alabilmiş değil.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/calikin-rafineri-ortagi-cekildi_70673.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!