Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Çalıştay’ Yapılmalı

Boğaziçi’ne bakan Koruma Kurulu’nun 3. köprüyle ilgili olarak aldığı “gerekliliğinin bilimsel sempozyumla tartışılması” kararını anımsatan akademisyenler, aynı karar uyarınca özellikle Ulaştırma Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskân Bakanlığı plancılarının ve uzmanlarının da katılacakları bir “3. köprü çalıştayı” yapılmadan hükümetin karar vermemesi

Cumhuriyet Gazetesi
‘Çalıştay’ Yapılmalı

Başbakan Erdoğan’ın geçenlerde “henüz belirlenmedi” demesi üzerine güzergâhı yeniden merak konusu olan 3. köprü için bilim ve uzmanlık çevreleri “bu konuda da çalıştay yapılmalı” diyorlar...

Boğaziçi’ne bakan Koruma Kurulu’nun 3. köprüyle ilgili olarak aldığı “gerekliliğinin bilimsel sempozyumla tartışılması” kararını anımsatan akademisyenler, aynı karar uyarınca özellikle Ulaştırma Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskân Bakanlığı plancılarının ve uzmanlarının da katılacakları bir “3. köprü çalıştayı” yapılmadan hükümetin karar vermemesi gerektiğini belirtiyorlar...

Kurul kararı var

3. köprü 1990’lı yıllarda da gündeme geldiğinde, köprü ve bağlantı yolları SİT alanlarını etkileyeceği için Koruma Kurulu’nun gündemine alınmıştı. Prof. Dr. Doğan Kuban başkanlığındaki İstanbul 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu da 23 Aralık 1993 tarih ve 6302 sayılı kararında; “ilk iki köprünün yanlışlığı ve tahribatı görüldüğünden, Boğaz’ın hiçbir yerinden 3. köprü yapılamayacağını” belirterek özetle şunu öngörmüştü: “Bu nedenle Karayolları’nın 3. köprü etütlerini bilimsel bir sempozyumda tartışılmadan kesinleştirmemesi gerektiğine...”

Aradan geçen 16 yılda 3. köprünün birçok kez gündeme getirilmesine rağmen hiçbirinde bu kararla öngörülen “bilimsel tartışma”nın yapılmadığını belirten aynı Koruma Kurulu’nun o dönemdeki Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Emre Aysu, son gelişmelerin ise özellikle “demokratik açılım” sürecine rastladığına dikkat çekerek diyor ki: “Kurul kararına uymak yasal zorunluluk. Bu nedenle Ulaştırma Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde bir 3. köprü çalıştayı düzenlenmesini ve bilim çevreleri ile siyasilerin konuyu tüm boyutlarıyla tartışmalarını bekliyoruz...”

Çalıştayda özellikle Karayolları plancıları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi plancılarının da bulunması gerektiğini anımsatan İTÜ Mühendislik Fakültesi Ulaşım Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Haluk Gerçek ise şunları söylüyor: “Merkezi hükümet ve yerel yönetimin uzmanları ile akademisyenlerin ve meslek kuruluşlarının temsilcilerinin katılacakları bir çalıştay, 3. köprüyle ilgili tartışmalardaki siyasi polemiklere de son verecektir. Bu nedenle hükümetin bu öneriyi önemsemesi gerekiyor...”

Başbakan da katılmalı

Kentlerin ve toplumların geleceklerini doğrudan ilgilendiren konularda demokratik ve açık tartışma ortamlarıyla karar alınmasının çağdaş dünyada “gelişmişlik ölçütü” olduğuna dikkat çeken YTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Zekai Görgülü de diyor ki: “Böyle bir çalıştayı, bakanlıkları da davet ederek mimar Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın düzenlemesi ve Başbakan’ın katılması da çok yerinde olur. İstanbul bu gibi çağdaş yönetim ve karar anlayışlarını özlemle bekliyor, bu belki de ilk adım olabilir..”

Bakalım, demokratik açılım sürecindeki hükümetin “demokratik yöntem” olarak benimsediği çalıştay uygulaması, uzmanların bu çağrısıyla 3. köprü için de yeğlenecek mi?

Özellikle Başbakan’ın “helikopterle yeniden gezerek güzergâhı belirleyeceğiz” şeklindeki açıklamasından sonra çalıştayın “yaşam”sal önem kazandığını belirten uzmanlar şunu vurguluyorlar: “Siyaset bilimi rehber alırsa, doğruyu da bulacağından daha da güçlenir; bu nedenle Başbakan’ın da çalıştay önerimize katılacağını umuyoruz...”

http://www.yapi.com.tr/haberler/calistay-yapilmali_72166.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!