Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çamaltı Tuzlası Elden Gidiyor

Gediz Nehri'nin Çiğli Sasalı yakınlarında denize döküldüğü deltanın uç kısmında yer alan ve ilk olarak 1800'lü yıllarda tuz çıkarıldığı belirtilen Tekel'in Çamaltı Tuzlası da özelleştiriliyor.

Birgün Gazetesi
5


ediz Nehri'nin Çiğli Sasalı yakınlarında denize döküldüğü deltanın uç kısmında yer alan ve ilk olarak 1800'lü yıllarda tuz çıkarıldığı belirtilen Tekel'in Çamaltı Tuzlası da özelleştiriliyor. Dünyanın en önemli su kuşu koruma ve üreme alanı olarak kabul edilen 5 bin hektar genişliğindeki Kuş Cenneti ile birlikte 8 bin hektarlık bir alanı kaplayan Çamaltı Tuzlası'nın özelleştirilmesi ile ilgili tüm işlemlerin tamamlandığı ve ihalenin önümüzdeki günlerde yapılacağı bildirildi.

Edinilen bilgilere göre, ilk olarak Makedonyalılar tarafından işletilen, 1863 yılında İtal-yanlar'a satılan ve son olarak 1933 yılında Tekel Genel Müdürlüğü'ne devredilen Çamaltı Tuzlası İşletmesi'nde yılda yaklaşık 500 bin ton tuz üretiliyor. Üretilen tuzun 250 bin tonu Aliağa'daki Petkim İşletme-si'ne satılırken, bir bölümü iç piyasaya veriliyor. Her yılın üretilen tuzun yüzde 35'i stok olarak kaldığı halde, işletmenin tuz satışından üç ayda elde ettiği gelirin 6 milyon dolar olduğu bildirildi.

Özelleştirme öncesinde tesislerde uzun süren bir inceleme yaparak rapor hazırlayan uzmanlardan biri, bu haliyle Çamaltı Tuzlası İşletmesi'nin peşkeş çekilmek istendiğini belirterek şu bilgileri verdi:"Bugünlerde ihaleye çıkacaklar. Yaklaşık 8-10 milyon dolar bedelle bu tesisleri devralacak firma, aynı zamanda tuzlanın idari binalarıyla işçi lojmanlarının, tuz yıkama tesislerinin, Tekel'e ait 40 büyük tütün ambarının ve yaklaşık 30 bin dekarlık arazinin de sahibi olacak. İhale için para ödeyecek firma ödediği paranın 6 milyon dolarını zaten üç ayda geri alacak. Burası para kazanan bir yer, niye özelleştirilecek, benim mantığım bunu almıyor. Ancak duyumlarıma göre buraya talip olan firmaların öncelikli hedefi Alsancak Limanı için araziye geniş kontey-ner depolama alanları kurmak. Tekel'e ait büyük depoların da Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ndeki firmalara kiralanacağını biliyoruz."

Balık Çiftlikleri Taşınsın
Çamaltı Tuzlası alanı içine konteyner depolama alanı kurulmasının doğal bütünlüğe hançer saplamak olacağını belirten İZSU Genel Müdürü İsmet Halim Gürsoy ise, bu bölgenin Doğal Yaşam Parkı, Kent Ormanı ve Kuş Cenneti ile bir bütünlük oluşturduğunu hatırlattı. Gürsoy, "Bu girişim aynı zamanda körfez koridoruna da darbe vuracak. Kuş beslenme alanı bundan zarar görecek" diye konuştu.

Bu bütünlüğü bozmadan bu alanı daha verimli değerlendirmenin de yolları bulunduğunu belirten İZSU Genel Müdürü Gürsoy şunları söyledi:"Çevre ve Orman Bakanlığı balık çiftliklerine taşınmaları için 18 ay süre verdi ve bu sürenin önemli bir bölümü bitti. Çiftlik sahiplerinin bu süreyi uzatmak için uğraştıklarını duyuyoruz. Para kazandığı halde sektör kara tuzuna yöneldiği için verimliliği gün geçtikçe kaybedecek olan Çamaltı Tuzlası'nın işlerliğini sürdürmek için en uygun proje Türkiye sahillerindeki bütün balık çiftçliklerinin bu alana taşınmasıdır. Çamaltı Tuzla bölgesinin sahil kesiminde derinliği 1.5-2 metre olan toplam genişliği 2 bin dekara ulaşacak bölümünde, havuzların içinde yaklaşık 200 balık çiftçliği kurulabilir. Havuz içinde balık çiftliği kurulması hem denizin kirlenmesinin önüne geçecek, hem de bu bölgede en önemli gıdaları balık olan kuş varlığının yaşamını sürdürmesine katkıda bulunmuş olacak, hem de bu alanın bütünlüğü bozacak bazı girişimleri de şimdiden önlemiş olacaktır. Balık çiftlikleri doğal yapıyı da zenginleştirecektir."

30 bin flamingonun konak yeri

Çamaltı Tuzlası'nın 8 bin hektara ulaşan alanı içinde yer alan Kuş Cenneti, 250 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. 1982 yılında Su Kuşları Üreme ve Koruma Sahası olan ilan edilen bölgenin en önemli konukları, dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan flamingolar... Bölgede yaklaşık 30 bin flamingonun barındığı biliniyor. Ayrıca nesli tehlikede olan tepeli pelikanlar ile Ege'de çok az sayıda kaldığı bilinen yalıçapkını kuşu da bu alanda yaşıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/camalti-tuzlasi-elden-gidiyor_53960.html

Read Comment Section
5 Yorum Yorum Yaz
  • özeleştirme kapsamında işini kaybeden çalişma arkadaşlarıma geçmiş olsun diyorum, saygılarımla. YANITLA
  • 27 yıldır tekel çamaltı tuzlasında çalışmaktayım. Allah bereket versin ben çok ekmeğini yedim. Benim gibi nice insanlar burdan ekmek yiyebilir. Hâl böyle olmasına rağmen, binlerce insanın ekmek kapısı kapanıyor. Birilerine peşkeş çekelim diye yok pahasına ulu önderimiz Kemal Atatürk'ten bize ata yadigarı olan, İtalyanlara 50 yıllığına verilip 25 yılda geri alınan, milyonlarca kuşa yuva olan, binlerce balıkçının ekmek kapısı olan tekel çamaltı tuzlası AKP sayesinde özelleştirildi. Vatana millete hayırlı olsun, alan inşallah hayrını görmesin. Tüm Türkiye'nin başı sağolsun. Bundan sonra tuzun kilosunu 5 TL'ye mi yeriz 10 TL'ye mi yeriz Allah bilir... Tuz piyasasından devlet elini ayağını çekti. Çalışanlara ve Türkiye'ye hayırlı olsun!!! YANITLA
  • TEKELİ SATtILAR 10.338 İŞÇİYİ İŞTEN ATtILAR, 63 GÜNDÜR ANKARANIN SOğUĞUNDA DİREnİYORUZ. TUZLA DA SATILDI ARKADAŞLARIMIZI ARAMIZDA GÖRMEK İSTİYORUZ. BUGÜN BİZE YARIN SİZEDİR. BİRLİKTEn KUVvET DOĞAR GELİN BİRLEŞELİM, HAKSIZLIĞı VE BU TALANI DURDURALIM. TEK BAŞINA OLMAZ YA HEP BERABER YA HİÇ BİRİMİZ. SATTIRMAYIN MEMLEKETİ . YANITLA
  • Çamaltı Tuzlası gibi para basan bir yeri bu kadar ucuza peşkeş etmek beni derinden üzüyor. İhale 4 Aralık 2009'da umarım çevre örgütleri bunun önüne geçmek için tavrını koyar YANITLA
  • işimiz elimizden gidiyor kamu yararına olan tuz sadece maliyeti deniz suyudur onu da satıyorlar. YANITLA
5 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!