Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cambridge Mimarlık Öğrencileri Ayakta: "Okulumuzu Kapatmayın"

Cambridge Mimarlık Öğrencileri Ayakta: "Okulumuzu Kapatmayın"

Yapı Dergisi/Sayı:278ambridge Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin kapatılması kararına karşı öğrenciler gösteri yaptı; okulun ünlü mezunları ve Mimarlar Birliği gibi kuruluşlar sert eleştirilerde bulundu. İngiltere'nin
en saygın mimarlık okullarından olan Cambridge Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, üniversite genel kurulunun aldığı kararla kapatılmak isteniyor. Genel Kurul, mimarlık bölümünün üniversitenin araştırma standartlarına ulaşamadığı gerekçesi ile kapatılması gerektiği düşüncesinde.

Kimi mimarlar Cambridge Mimarlık Bölümü'nün kapatılmasını Bauhaus'un kapatılmasına benzetirken öğrenciler de araştırmaların ölçüm yönteminin hatalarına değinerek, "mimarlıkta en değerli yetenek tasarım yeteneğidir, RAE tek başına bunu değerlendirmeyi kabul etmekte bile hatalıdır. Ve yönetim, tasarım eğitiminin araştırmaya zenginlik kattığını görememektedir" diyorlar.

Mimarlık okulu, ününü öncelikle kusursuz bir akademik merkez olmakla sağlayan Cambridge'de 2001 ve 2003 Araştırma Değerlendirme Testi'nden (RAE) 5 tam puan üzerinden 4'te kaldı. Hükümet tarafından düzenli aralıklarla yapılan RAE üniversitelerdeki araştırma faaliyetlerini puanlıyor ve okullara verilecek fonların ayarlanmasına yardımcı oluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cambridge-mimarlik-ogrencileri-ayakta-okulumuzu-kapatmayin_22072.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!