Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Caminin Altında Tapınak Bulundu

Hindistan Arkeolojik Araştırma Kurumu’nun raporuna göre, arkeologların antik alanda buldukları yapı, 10’uncu ve 11’inci yüzyılda Hindu heykeltıraşl

NTV-MSNBC
Caminin Altında Tapınak Bulundu

b>Hindistan Arkeolojik Araştırma Kurumu’nun raporuna göre, arkeologların antik alanda buldukları yapı, 10’uncu ve 11’inci yüzyılda Hindu heykeltıraşlarınca yapılmış.

Alanla ilgili anlaşmazlığı mahkemenin çözümleyeceği belirtilen raporda, ‘tartışmalı yapının (caminin) tam altında, büyük bir yapının bulunduğuna dair arkeolojik kanıt bulunduğu’ ifade ediliyor. Arkeologlar, bölgedeki kazılarda, Hindu sembolleri taşıyan eşya bulduklarını da belirtiyorlar.
Radikal Hindular, Müslümanların, 16’ıncı yüzyılda Hindu tanrısı Ram adına yapılan tapınağı yıktıklarını ve yerine cami inşa ettiklerini iddia ediyor. Tapınağın üstüne yapıldığı iddia edilen 16’ıncı yüzyıldan kalma Babri Camii, 1992 yılında fanatik Hindularca yıkılmış, ardından kentte çıkan olaylarda çoğu Müslüman 2 binden fazla kişi ölmüştü.
Hindu muhafazakarlar, bu araziye yeni bir tapınak yapılmasını istiyor. Müslümanlar ise burada antik bir tapınağın bulunduğuna dair kanıt olmadığını belirtiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/caminin-altinda-tapinak-bulundu_5524.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!