Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çamlıca Camisi'nin Yüzde 98'i Tamamlandı

Çamlıca Camisi'nde sona gelindi. 6 Ağustos 2013'te temeli atılan caminin yüzde 98'i tamamlandı. Camide bulunan 7 ton ağırlığındaki ana avize ışıklandırıldı.

yapi.com.tr
1 Çamlıca Camisi'nin Yüzde 98'i Tamamlandı

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, çalışmaların devam ettiği camide halı döşeme işlemi 10 gün önce başlamıştı. Caminin içinde 17 bin metrekarelik alan tamamen deseni Çamlıca Camii için tasarlanan özel yapım halı ile kaplanacak.

Halının altında elektrikli ısıtma sistemi olacak ve halının desenlerinin birbiriyle uyumlu olması için döşeme işlemine dev kubbenin altından başlanırken işlemin büyük bölümü bitti. Bir kaç gün içinde halı döşeme işlemenin de tamamlanması amaçlanıyor.

Ses sistemi testleri sela okunarak yapıldı. Testlerin gün boyunca devam etmesi planlanıyor. Caminin dev kolonlarına yerleştirilen özel hoparlörlerle caminin içinde her köşede ölçümler yapılarak sesin eşit olarak her yere ulaşması planlanıyor.

Daha önceden Çamlıca Camisi'nin dev kubbesinin altında bulunan 7 ton ağırlığında 3 kattan meydana gelen dev avizede ışıklandırıldı. İç içe geçmiş halkalar şeklinde olan dev avizenin en geniş bölümü 32 metre çapında, diğer halkalar ise 24 ve 16 metre çapında.

Camide ayrıca 10 metre çapında 4 avize daha yer alıyor. Caminin ısıtma ve soğutma sistemine destek olması için ana kubbede bulunan kolonlar çevresine dev klimalar takıldı.

İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, "6 Ağustos 2013 tarihinde temeli attık. Bugün 14 Kasım 2018 ayağımızda çoraplar halının üzerindeyiz. Çok keyif verici çok sevinçli bir an yaşıyoruz. Camimizin içinde artık ses sistemi testleri sırasında "sela" okunmaya başlandı. Dışarda yapılacak olan peyzaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından camii ibadete açılmaya hazır hale gelecek" diye konuştu.

En büyük cami kompleksi olacak Çamlıca Camii'nde 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebilecek. 6 minareli camide, 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk İslam eserlerinin bulunduğu bir müze ile 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir sanat galerisi olacak.

Komplekste ayrıca sanat atölyeleri, kütüphaneler ve konferans salonları, 3 bin 500 araç kapasiteli katlı bir otopark yer alıyor. Çamlıca camisi, 7 metre 77 santimetre boyundaki dünyanın en büyük alemine sahip.

Çamlıca cami ayrıca kubbe kemerlerinin iç kısmına takılan 220 metre boyunda "Fetih Suresi"yle dikkat çekiyor. Caminin 72 metre yüksekliğinde 35 metre çapında dev ana kubbesi bulunuyor. Cami 4'ü 107.1 metre, 2'si ise 90'ar metre uzunluğunda 6 minareye sahip. Bittiğinde 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği büyüklükte olan Çamlıca Camisi'nin bir başka özelliği ise herhangi bir afet anında sivil savunma anlamında kapalı alanları ile 100 bin kişiyi barındıracak şekilde planlanmış olması.

http://www.yapi.com.tr/haberler/camlica-camisinin-yuzde-98i-tamamlandi_168712.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bu kadar gereksiz, şatafat uğruna; Çamlıca'nın yapısı bozulmamalıydı. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!