Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çamlıca "Dönüşüm"e Hazırlanıyor!

Çamlıca'nın eteklerinde yer alan 16 mahalleyi kapsayan yaklaşık 190 dönümlük alanda, 2017 yılının mart ayında dönüşümün ilk kazması vurulacak. Bölgedeki yaklaşık 270 bin nüfus, kat izninin 2'den 6'ya çıkartılmasıyla kendi parsellerinde kalabilecek.

yapi.com.tr/AA
Çamlıca "Dönüşüm"e Hazırlanıyor!

Çamlıca büyük dönüşüme hazırlanıyor.  Bölgedeki 16 mahalleyi kapsayan yaklaşık 190 dönümlük alanda, gelecek yıl mart  ayında dönüşümün ilk kazması vurulacak.

Üsküdarlıların 1983'ten bu yana gerçekleşmesini beklediği imar planı,  33 yıl sonra gerçeğe dönüştü. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin geçen ayki  toplantısında Üsküdar'ın 1/5000'lik ve 1/1000'lik geri görünüm ve etkilenme  bölgeleri koruma amaçlı revizyon nazım imar planı ile uygulama imar planı oy  çokluğuyla kabul edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden çıkan bu kararla Üsküdarlıların yıllardır çözülmesini beklediği imar sorunu çözüme kavuşturulmuş  oldu. Çamlıca Camisi'nin inşasıyla değerlenen bölge, kentsel dönüşümle birlikte yeniden inşa edilmeye hazırlanıyor.

Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Üsküdar  Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, kentsel dönüşümün, Üsküdar Belediyesi ve  TOKİ iş birliğiyle yürütüleceğini söyledi.

Çamlıca Camisi'nden Boğaz'a bakıldığında bu alanın toplam 190 bin  metrekareyi kapsadığını belirten Türkmen, alanın 7 ayrı parsel olduğunu, oldukça  fazla hissedarı bulunduğunu ve arazinin tamamının Kaçak yapılarla dolu olduğunu  anlattı.

Türkmen, İstanbul'un en güzel ve en önemli bölgelerinden birinde  yerinde kentsel dönüşüm yapacaklarını, dönüşümde mevcut nüfusu koruyacak bir plan hazırladıklarını kaydetti.

Bölgede yüksek katlı rezidans ve siteleşmenin olmayacağına dikkati  çeken Türkmen, çok yüksek katlı yapılara müsaade edilmeyeceğini ve ilçenin tarihi  dokusuna uygun Üsküdar evleri geleneği başlatılacağını söyledi. Türkmen, şöyle  konuştu:

"Çamlıca'nın eteklerindeki 530 bina ve bin 500'e yakın bağımsız bölüm  olan bu alanı komple kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan ettik. Şu anda mevcut  nüfusumuz bu 16 mahallede 270 bin insan yaşıyor. Üsküdar'ın nüfusunun yarısı bu  kadar. Bu dönüşümün sonunda yine bu bölgenin insanları burada kalacak şekilde  plan yaptık. İnşallah bu ilandan sonra burada hak sahiplerinin rızasıyla birlikte  bu alanı komple dönüştüreceğiz. Dönüştürürken hiçbir vatandaşımızı mağdur  etmeden, mevcut hakların üzerine ilave haklar ilave ederek, yeni konut sahibi  yapacağız. Bu dönüşümü TOKİ'yle gerçekleştireceğiz. TOKİ'yle yaptığımız protokol  gereği buradaki mevcut yapıları yıkılarak yeniden yenisinin yapılmasını TOKİ'yle  yürüteceğiz. Depremsellik açısından dayanıklı binaların yapılması hem de bu hoş  olmayan görüntünün ortadan kaldırılması adına, dönüşümü başlatmış olacağız.  İnşallah 190 bin metrekarelik bu alanda 2017 yılının mart ve nisan ayında  dönüşümün ilk kazmasını vurmuş olacağız."

Üsküdar Belediyesi olarak Çamlıca Camisi'nin arka tarafında, Ümraniye  sınırına yakın bölgede kentsel dönüşümün ilk kazmasını vurduklarını hatırlatan  Türkmen, TOKİ'yle yaptıkları protokol gereği, 181 konut inşa edeceklerini ve  inşaatın devam ettiğini belirtti. Türkmen, aynı bölgede 350 konutluk projenin  olduğunu da aktardı.

Hilmi Türkmen, Üsküdar evleri adı verilen estetik bir anlayışla  dönüşüm gerçekleşeceği bilgisini vererek, şunları kaydetti:"Burası Boğaz bölgesi, 16 mahalleyi ilgilendiren bir bölge. Burası  bütün bölge ve mahallemiz için tetikleyici bir rol oynayacak. Üsküdar'daki her  önemli yatırım bizim bölgemizdeki yatırımları artırıyor. Çamlıca Camisi bu  bölgenin emlak değerlerini ciddi oranda artıracaktır. Boğaz bölgesinde yaptığımız  çalışmanın da sonuna geldik. Üsküdar'daki bu 30 yıllık sorun kalktıktan sonra,  inanılmaz bir değer artışı ortaya çıktı. Dönüşüm başladığında bölgenin ekonomik  ve emlak değeri ciddi anlamda artacaktır. İstanbul'un taşı toprağı altın diyoruz.  Üsküdar'ın taşı toprağı yakut. Şimdi Çamlıca Camisi, Boğaz planları ve Marmaray,  Avrasya Tüneli, Üsküdar,- Ümraniye metro hattından sonra ciddi olarak bölgede  emlak değerinde artış olacak."

Çamlıca Camisi çevresinde antenler kaldırılacak

Çamlıca Camisi'nin dünya İslam medeniyetinin önemli eserlerinden biri  olacağını vurgulayan Türkmen, caminin aynı zamanda içerisindeki sosyal alanları, kütüphanesi, İslam eserleri müzesi, rekreasyon alanlarıyla bir küllüye olduğunu  anlattı. Türkmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çamlıca Camisi'nin fiziki yapımından sonra, meydan ve çevre  düzenlemesi söz konusu. Caminin hemen yanında Büyük Çamlıca tepesi televizyon  antenleri ve kuleler var. Bunların tamamı kaldırılacak. 2017 yılının mayıs ayında  bu anten ve vericiler tamamen temizlenecek. Küçük Çamlıca, tek kule etrafında  toplanacak şekilde bu projemiz de devam ediyor. 2017 yılının mayıs ayında hizmete  girmiş olacak. Kuleler kaldırılıp buradaki güzel bir meydan düzenlemesiyle  birlikte bu camiyi 2017 yılının Ramazan ayında Kadir Gecesi'nde inşallah ibadete  açmayı planlıyoruz."

Çamlıca Camisi'nin çevresindeki yollarla ilgili de düzenlemeler  yapıldığını anlatan Türkmen, bu camiye ulaşım konusunda bazı sıkıntılar olduğuna  değindi. Türkmen, "Mevcut mahalle aralarındaki bu yollarla bu camiye ulaşmak zor  oluyor. Libadiye kavşaktan buraya 2 tünel çalışması devam ediyor. İnşallah bu  tüneller tamamlandığında bu camiye çok daha kolay ulaşılabilecek demektir."  ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/camlica-donusume-hazirlaniyor_151285.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!