Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çamlıca Kulesi Projesi Raftan İndiriliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 12 yıl önce temeli atılan, ancak bir türlü geliştirilemeyen ‘Çamlıca Kulesi’ projesini yeniden gündemine aldı.

Zaman
Çamlıca Kulesi Projesi Raftan İndiriliyor

stanbul Büyükşehir Belediyesi, 12 yıl önce temeli atılan, ancak bir türlü geliştirilemeyen ‘Çamlıca Kulesi’ projesini yeniden gündemine aldı.

Çamlıca’daki verici kulelerinin bir araya toplanacağı TV kulesi, Tayyip Erdoğan döneminde iptal edilmiş, Ali Müfit Gürtuna başkan olunca yeniden gündeme gelmişti. Ancak yap-işlet-devret modeliyle yapılması düşünülen proje için 4 kez yapılan ihaleye teklif veren olmamıştı.

Çamlıca’ya tek kule projesini raftan indiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da yapılacak kulenin projelerini hazırlattı. Kulenin yaklaşık 200 metre yükseklikte olması planlandı. Anıtlar Kurulu’ndan sit alanı olan bölgenin dokusunu bozmayacak bir kule yapılmasına onay çıktı. Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak kule aynı zamanda turistik bir merkez olacak. Projeye göre kule aynı zamanda seyir kulesi olarak da kullanılacak. Önceki yıllarda karşılaşılan sorunların tekrarlanmaması için ihalede müteahhitlerden teklif alınacak. Belediye, teklifleri değerlendirerek en uygun olanını seçecek. Belediyenin işletme süresini 30 yıllık olarak planladığı, kule ile kompleksinin cirosundan da belirli bir yüzde istemeyi düşündüğü öğrenildi. Yeni ihale ile en az 8 firmanın ilgilendiğini söyleyen Topbaş, “İsteyen herkes Çamlıca Kulesi için proje teklifi verebilir. Bize gelen teklifler arasından Anıtlar Kurulu’nun görüşü doğrultusunda hareket edeceğiz. Çamlıca’da uygulanacak projenin İstanbullunun içine sinecek bir proje olması gerekiyor.” dedi.

Radyo ve televizyon kuruluşları, izleyici sayılarını artırabilmek, yayınlarını daha büyük kitlelere ulaştırabilmek için şehrin muhtelif yerlerine özellikle Çamlıca Tepesi’ne değişik güç ve boyutlarda vericiler yerleştirdi. Vericilerle ilgili bir standardın olmaması ve bu yerleşimini denetleyecek bir kontrol mekanizmasının bulunmaması nedeniyle Çamlıca Tepesi radyo ve televizyon vericileri tarafından işgal edilmiş durumda.

Çamlıca sakinleri de direklerin kaldırılmasını istiyor

Çamlıca esnafından Taner Karataş, TV ve radyo vericilerinin elektromanyetik dalga yaydığını söylüyor. Elektromanyetik dalgaların yelpaze şeklinde yayıldığını ve insanlarda baş ağrısı, baş dönmesi ve kulak çınlaması yaptığını ifade eden Karataş, “Bu dalgalar yaşlılara ve yeni doğan çocuklara da zararlı.” şeklinde konuşuyor. Bahçesini Radyo Tatlıses’e kiralayan ev sahibi ise “Bu direklerden kira aldığımız halde kaldırılmasına karşı değiliz, üzülmeyiz.” diyor. Ev sahibi, geceleri pencereyi açmadan bile direklerden ses ve uğultu geldiğini dile getiriyor. Çamlıca Tepesi’nde oturan Arzu Güçlü ise şimdiye kadar TV kulesi yapılacağı konusunda kendilerine çok söz verildiğini, ancak hiçbirinin hayata geçirilmediğini savunuyor. “Direklerin görünümü bile bizi etkiliyor.” şeklinde konuşan Güçlü, “Artık ne yapılacaksa yapılsın.” diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/camlica-kulesi-projesi-raftan-indiriliyor_32215.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!