Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Verici Kirliliği ‘İkiz Kulelerle’ Sona Eriyor

Verici Kirliliği ‘İkiz Kulelerle’ Sona Eriyor

Zaman Gazetesi
Verici Kirliliği ‘İkiz Kulelerle’ Sona Eriyor

ağınık haldeki televizyon vericilerinin tek kulede toplanması için başlatılan çalışma Türkiye geneline yayılıyor. Ankara’nın yüksek yerlerine kurulan televizyon vericilerinin oluşturduğu görüntü kirliliğinin giderilmesi için Dikmen ve Yenimahalle’ye iki ayrı kule yaptırılması düşünülüyor.

Konu hakkında Zaman’a değerlendirmelerde bulunan Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Ankara’daki en uygun emisyon noktalarını tespit etmeye çalıştıklarını söyledi. RTÜK, TRT, Ulaştırma Bakanlığı, Telekomünikasyon Kurumu ve Televizyon Yayıncıları Derneği’nin yürüttüğü çalışma sonuçlandığında, bütün şehirlerde en fazla iki kuleyle bütün yayınlara ulaşılabilecek. Proje içinde yer alan kurumlar sayısal yayıncılığa geçilmesi için çalışmalarını sürdürürken; Telekomünikasyon Kurumu, frekans planlamasını bitirip Haberleşme Yüksek Kurulu’na gönderdi.

Telekomünikasyon Kurumu şimdi de şehirlerdeki en uygun emisyon yerlerini tespit etme gayreti içinde. Bütün antenlerin toplanması için İstanbul’da Çamlıca ve Beylikdüzü’nü öneren kurum, frekansların parazit yapmadan izleyiciye hizmet sunabilmesi için Ankara’da ise iki nokta üzerinde duruyor. Yükseklikleri nedeniyle Dikmen ve Yenimahalle’nin ön plana çıktığını aktaran yetkililer, buralara birer kule kurulmasıyla başkentin verici kirliliğinden kurtulacağı bilgisini veriyor.

Uzmanlar, Ankara’nın geniş bir coğrafya üzerinde olmasının vericilerin tek bir merkezde toplanmasını engellediğini belirtiyor. Farklı yerlerdeki antenlerin bir araya getirileceği kulelerin kim tarafından işletileceği ise henüz belirlenmedi. Konuyla yakından ilgilenen yetkililer, şehre hakim noktalara kurulması planlanan kulelerde kafe ya da restorant açılabileceği görüşüne sıcak bakıyor. Atakule örneğini dikkate alan yetkililer, kent sakinlerinin şehrin güzelliklerini yüksekten izlemek için televizyon kulelerini kullanmasında bir sakınca bulunmadığı görüşünde.

http://www.yapi.com.tr/haberler/verici-kirliligi-ikiz-kulelerle-sona-eriyor_43077.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!