Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çamlıca'da Çocuk Parkını Otopark ve İş Merkezi Yapacaklar

İstanbul'da Çamlıca Acıbadem Caddesi üzerindeki çocuk parkı ve yeşil alan, seçim yağmasına kurban gitti. Çocuk parkı, 28 Mart yerel seçimlerine

Hürriyet
Çamlıca'da Çocuk Parkını Otopark ve İş Merkezi Yapacaklar

b>İstanbul'da Çamlıca Acıbadem Caddesi üzerindeki çocuk parkı ve yeşil alan, seçim yağmasına kurban gitti. Çocuk parkı, 28 Mart yerel seçimlerine iki hafta kala, bir gecede yok edildi. 4 bin 92 metrekarelik yeşil alandaki çam ağaçları kesilirken, çocukların oynadığı salıncaklar, kaydıraklar, kum havuzları ve basketbol sahası söküldü.

Araziyi 11 yıl önce park ve kültür merkezi yapılması koşuluyla Üsküdar Belediyesi'ne bağışlayan TİBAŞ Vakfı Park Sitesi sakinlerinin İstanbul Valiliği'ne yaptıkları şikayete karşın Acıbadem Caddesi 146 numaradaki alanda önceki gün inşaat çalışmaları başladı. Yap-işlet-devret modeliyle araziyi Üsküdar Belediyesi'nden alan Çevre İnşaat bu alana yaklaşık 8 bin metrekaresi market ve otopark, 1825 metrekaresi çok amaçlı kullanıma açık beş katlı iş merkezi yapacak.

Tepkilere neden olan inşaat hakkında semt sakinleri adına bilgi veren Emekli Kaymakam Cengiz Şenocak, belediyeyi koşullu bağış anlaşmasının koşullarına uymamakla suçladı. İş Bankası kuruluşu TİBAŞ Vakfı'nın, 1993'te siteyi tamamladıktan sonra 4 bin 92 metrekarelik alanı Üsküdar Belediyesi'ne hibe ettiğini belirten Şenocak ‘‘Yeşil alan, çocuk parkı, kütüphane, tiyatro salonu içeren bir kültür merkezi yapılması için belediyeyle anlaşma yapmıştık’’ dedi. Bağışın, koşullarıyla birlikte, tapuda tescil edildiğini vurguladı. Yedi yıl önce belediyenin araziyi ağaçlandırdığını, çocuk parkı yaptığını anlatan Cengiz Şenocak şöyle konuştu:

‘‘Araziyi belediyeden alan şirket 15 Mart akşamı dozer, kepçe ve damperli kamyonlarını getirip bir gecede ağaçları ortadan kaldırdı. Oyun araç ve gereçlerini söküp götürdü. Tatil günü bile çalışıp dev bir çukur açtı. Hemen ardından iş merkezinin temeli atıldı. İnşaatı başlatan belediye, buraya kültür merkezi adı altında market, mağazalar ve otopark yapıyor. Encümen kararı ve bağış belgesine aykırı yapılacak bu inşaatın seçime bir hafta kala yapılmasına anlam veremedik.’’

BELEDİYE NE DİYOR

Üsküdar Belediyesi yetkilileri ise inşaatın iş merkezi olduğu yolundaki iddiayı reddetti. Beş katlı Acıbadem Kültür Merkezi projesinin çevre için kayıp değil, kazanç olacağı iddia edilen açıklamada 'Yeşil alan yok edildi ama Kültür Sitesi yapılıyor’ denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/camlicada-cocuk-parkini-otopark-ve-is-merkezi-yapacaklar_10311.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!