Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Dedemli'ye Yeni Yerleşke
BÖLÜM SPONSORU

Çamurdan Yaratılan Dünya Başkenti Songdo

Emlak kralı Stan Gale, Güney Kore hükümetinden satın aldığı boş alanı 5 trilyon dolar değerinde bir vahaya dönüştürdü. Hayır, havuz ve bahçenin ‘lüks’ olarak adlandırıldığı dev sitelerden bahsetmiyoruz. Güney Kore’nin en büyük üçüncü kenti Incheon’un yakınlarında bulunan Songdo, 10 yıl süren ve 40 milyon dolar harcanarak yaratılan yapay bir kent.

Radikal Gazetesi
Çamurdan Yaratılan Dünya Başkenti Songdo

Emlak kralı Stan Gale, Güney Kore hükümetinden satın aldığı boş alanı 5 trilyon dolar değerinde bir vahaya dönüştürdü. Hayır, havuz ve bahçenin ‘lüks’ olarak adlandırıldığı dev sitelerden bahsetmiyoruz. Güney Kore’nin en büyük üçüncü kenti Incheon’un yakınlarında bulunan Songdo, 10 yıl süren ve 40 milyon dolar harcanarak yaratılan yapay bir kent. Gale International ve Cisco şirketlerinin ortak projesi, Güney Kore'den 2,5 milyar dolar karşılığında alındı. 2015’te tamamlandığında 5 trilyon dolar etmesi öngörülüyor.

Dünyanın yeni iş merkezi olma iddiasında Sarı Deniz’in dibindeki çamur kullanılarak yaratılan şehrin ‘sahibi’ Stan Gale, “Bunun gibi 20 Songdo daha yaratmayı planlıyorum” cümlesiyle projesinin ne kadar kârlı olduğunu belirtiyor. 1500 dönüme kurulu şehrin simgesi olarak inşa edilen ‘Incheon Tri-Bowl’ nisan ayında tamamlanıca, kentte yaşamın başladığını fark eden 12 bin 500 kişi, hemen taşındı. Bu sürat sürpriz değil; 2005’te ilk 2 bin 200 yerleşim birimi satışa sunulduğunda 170 bin kişi ev sahibi olmak için başvurdu. Dairelerin en küçüğünün 500 bin dolar olduğu apartmanların 9 bini de bu yıl sahiplerini buldu. Gale kentin çekim gücünü yeşilliğine bağlayarak “Songdo aynı zamanda en işlevsel ekolojik kent olma özelliğini taşıyacak” diyor.

Kentin yüzde 40’ı nın yeşil alanlardan oluştuğunu söyleyen Gale, “New York’taki Central Park’ın ve Venedik Kanallarının bire birini yaptık. Burada amaçlanan sadece görsel güzellik değil; kanallardaki deniz suyu, Asya ülkelerinde yoğun olan sis problemini engelleyecek. Elektrikli arabalar, bisikletler ve hidroenerjiyle çalışan otobüslerle ulaşımı sağlayacağız.” diyerek Songdo’nun ekolojik yapısını özetliyor. Kenti projelendirirken 60 kişiden oluşan bir mühendislik ekibi çalıştı. Alışveriş merkezlerinin projelendirilmesi mimari deha Daniel Libeskind’e ait. 45 milyon metrekare ofis alanı, 30 milyon metrekarelik mesken ve 10 milyon metrekarelik alışveriş merkezleriyle Songdo’nun tamamlandığındaki değerinin 5 trilyon dolar etmesi öngörülüyor.

Cisco’nun başkan yardımcısı Wim Elfrink, kentte dijital altyapının eşiz olduğunu söylüyor; “Arabalardan telefonlara tüm şehir birbirine manyetik bir ağla bağlı. Plazalarda ise çalışan olmadığını algılayıp, enerjiyi kesen akıllı sistemler olacak. ”

http://www.yapi.com.tr/haberler/camurdan-yaratilan-dunya-baskenti-songdo_83470.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!