Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çanak Antenler, Mardin Evlerinin Zerafetini Gölgeliyor

Tarihî dokusu ve mimarî yapısıyla, turizm merkezi olma yolunda hızla ilerleyen Mardin, büyük bir görüntü kirliliği yaşıyor. Çanak antenler, elektrik direkleri ve evlerin çatısına konulan su depoları, yüzlerce yıllık taş evlerin görüntüsünü bozuyor. Bu durum, özellikle kentte gelen turistlerin tepkisini çekiyor.

Zaman PAZARTarihî dokusu ve mimarî yapısıyla, turizm merkezi olma yolunda hızla ilerleyen Mardin, büyük bir görüntü kirliliği yaşıyor. Çanak antenler, elektrik direkleri ve evlerin çatısına konulan su depoları, yüzlerce yıllık taş evlerin görüntüsünü bozuyor. Bu durum, özellikle kentte gelen turistlerin tepkisini çekiyor.
 
Tarihî evlerin dokusunu bozduğu gerekçesiyle çanakların kaldırılmasını isteyen Mardin Kültür ve Turizm Yöneticisi Mehmet Fidan, 7 bin yıllık tarihî kentte görüntü kirliliğine izin verilmemesi gerektiğini söylüyor. Mardin'e gelen turistlerin çanak anten, elektrik direkleri ve su depolarının çokluğu yüzünden fotoğraf çekemediklerini ifade eden Fidan, bu duruma çare bulunmasını istiyor: "Bu konuda yetkililerin ve özellikle belediyenin çanak anten kirliliğine, elektrik direkleri kabloları ve su depolarının ortadan kaldırılması için acil bir şekilde proje üretmelerini bekliyoruz. Dünya kenti olma yolunda önemli adımlar atan Mardin'in bu çanak anten kirliliğinden kurtarılması gerekir."

Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu da, çanak anten kirliliğine karşı stratejik plan geliştireceklerini ifade ediyor. Ayanoğlu, "Bu sadece Mardin'in değil, 81 ilin sorunudur. Geçmişte yerel yönetimlerin bu konuda duyarsız kalmaları neticesinde tarihî Mardin kenti bugünkü konuma geldi. Her taraf çanak antenlerle dolu. Tarihî evler çanak anten, elektrik kabloları ve su depoları kapatılmış vaziyette. Turistler haklı olarak tepki gösteriyor. Tek çözüm televizyon ile radyo yayın merkezlerinin çoğalmasıdır. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz." diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/canak-antenler-mardin-evlerinin-zerafetini-golgeliyor_73921.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!