Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çanakkale'de Yeni Rüzgar Santralleri

Bozcaada, İntepe ve Gelibolu'da rüzgar santralleri yapan Demirer Holding'in, Ezine'nin Üvecik köyünde kuracağı santralin bir kulesi tamamlanırken, 2 kulenin dikim çalışmaları sürüyor. Holding Enerji Projeleri Koordinatörü Ahmet Araçman, inşaatına ağustos ayında başlanan rüzgar santralinde 11 tane türbin olacağını ve 20.8 megavat kurulu güç

Referans Gazetesi
Çanakkale'de Yeni Rüzgar Santralleri

Demirer Holding tarafından Çanakkale'nin Ezine ilçesinde kurulacak olan "Çamseki Rüzgar Enerji Santrali"nin kuleleri ve jeneratörlerinin montajına başlandı.

Bozcaada, İntepe ve Gelibolu'da rüzgar santralleri yapan Demirer Holding'in, Ezine'nin Üvecik köyünde kuracağı santralin bir kulesi tamamlanırken, 2 kulenin dikim çalışmaları sürüyor. Holding Enerji Projeleri Koordinatörü Ahmet Araçman, inşaatına ağustos ayında başlanan rüzgar santralinde 11 tane türbin olacağını ve 20.8 megavat kurulu güç bulunacağını belirtti. Hava şartlarının uygun gitmesi halinde santralin kurulumunun 1.5 ayda tamamlanacağını ifade eden Araçman, "Bu santralden yılda 82 milyon kilovat saat enerji elde edilecek. Çanakkale'de bunun dışında Bozcaada'da 30 milyon, İntepe'de 100 milyon, Gelibolu'da ise 50 milyon kilovat saat enerji elde eden türbinlerimiz bulunuyor. Böylelikle Çanakkale yöresinde yılda 262 milyon kilovat saat yenilenebilir temiz enerji elde edilmiş olacak" diye konuştu.

Araçman, bugüne kadar dünyada tüm enerjilerin fosil yakıtlardan sağlandığını, bu yakıt türlerinin doğaya bol miktarda karbondioksit saldığını ve atmosferi kirlettiğini anlattı. Yenilebilir enerjinin, mekanik gücü kinetiğe çevirerek hiçbir yakıtı kullanmayıp, elektrik elde ettiği için tamamen temiz olduğunu anlatan Araçman, şu anda Türkiye'de yıllık 250-300 megavat temiz enerji elde edildiğini belirtti. Araçman, bu üretim 2 yıl içinde 1500-2000 megavat dolaylarına gelmesini umduklarını ifade etti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/canakkalede-yeni-ruzgar-santralleri_64558.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!