Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çandarlı Limanı'nda 3 Yıldır Tık Yok

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 15 Mayıs 2011’te temeli atılan Çandarlı Limanı’nında teknik sebeplerden ötürü ilerleme kaydedilemediğini belirtti, projenin çok önemli olduğunun altını çizdi.

yapi.com.tr
Çandarlı Limanı'nda 3 Yıldır Tık Yok

Çandarlı Limanı’nın İzmir’in lojistik merkezi olarak 2023 hedeflerine ulaşmada büyük rol oynayacağını ifade eden Yorgancılar, Çandarlı, 2 bin metre rıhtım uzunluğu ve 4 milyon TEU kapasitesinin 12 milyon TEU’ya ulaşması ile dünyanın sayılı limanlarından biri olarak gösterilmektedir. Ancak, çok üzülerek görmekteyiz ki; 2011 yılında başlayan projede, teknik sebeplerden ötürü ilerleme kaydedilememektedir. Bölge ticaretini canlandırmasının ötesinde; yaratacağı istihdam, hammadde ve mamul madde aşamasında yaratacağı katma değerle çok önemli bir konumda bulunan Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesi şu anda atıl olarak beklemektedir" dedi.

Yoğun küresel rekabetin yanı sıra ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyadan kaynaklanan jeopolitik risklere vurgu yapan Yorgancılar, Çandarlı Limanı inşaası ile ilgili ihale şartnamesinde değişiklik yapılması talebini dile getirdi. Yorgancılar, 5 Kasım 2013 tarihinde yapılan ihalede hiçbir firma eğer teklif vermiyorsa, bazı şartları değiştirmek gerektiği çok açıktır. İlk faz inşaatında 4 milyon TEU’ya ulaşmak ve limanın çevre bağlantılarını sağlayacak otoyol ve demiryolu bağlantılarının da yüklenici firmadan yapılmasını talep etmek çok gerçekçi bir yaklaşım değildir. Baktığımızda sonuçta, bekleyen bir liman ve bekleyen bir İzmir tablosu ile karşı karşıyayız" diye konuştu.

EBSO olarak istek ve temennilerinin hiçbir İzmir projesinin askıda kalmaması olduğunu vurgulayan Yorgancılar, Bunun sadece bir İzmir projesi olduğunu da düşünmüyoruz. Bölgemiz ve tabi ki ülkemiz için önem arz eden bir yatırımdır. Bu sebepten, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nin de altını çizdiği gibi, limanın ilk yıllarda toplam 500 bin TEU’ya ancak ulaşılabileceği, kalan kapasitenin ise atıl kalacağı dikkate alınarak, ihalenin ilk fazında 500 bin TEU kapasitenin ve 500 m rıhtım uzunluğunun bulunması yeterli olacaktır. Bu şekilde en yakın zamanda yeniden ihaleye çıkılması ve projenin takibinin yapılmasını ülkemiz menfaatlerinden dolayı zorunlu görmekteyiz. Başta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız olmak üzere, İzmir’in kanaat önderlerinden, yazılı ve görsel medyamızdan Çandarlı Liman projesinin tamamlanması hususunda destek talep ediyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/candarli-limaninda-3-yildir-tik-yok_124420.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!