Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çankaya Dışında Asansör Denetimi Yok!

15 Şubat 2003 yılında çıkan 25021 sayılı ve 31 Ocak 2007 tarih 26420 sayılı resmi gazetelerde yayınlanan asansör yönetmeliklerine göre asansörlerin kontrolleri yapının bağlı bulunduğu belediyeye tarafından gerçekleştiriliyor.

Cumhuriyet ANKARA
Çankaya Dışında Asansör Denetimi Yok!

lektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi Asansör Kontrolleri Koordinatörlüğü Sorumlusu Ramazan Savcıözen, Çankaya Belediyesi'nin 2002 yılından bu yana asansör denetimlerini düzenli olarak yaptırdığını belirterek, " Diğer belediyeler bu konuda hassas davranmıyor. Asansör denetimleri apartman yöneticilerinin inisiyatifine kaldı" dedi. Denetimlerin bir elektrik ve bir makine mühendisi tarafından yapıldığını kaydeden Savcıözen, "Ya bize başvurmaları gerekiyor ya da belediyeler bünyelerinde mühendis bulundurmalılar ancak birçok belediyenin mühendisi bulunmuyor" açıklamasını yaptı.

15 Şubat 2003 yılında çıkan 25021 sayılı ve 31 Ocak 2007 tarih 26420 sayılı resmi gazetelerde yayınlanan asansör yönetmeliklerine göre asansörlerin kontrolleri yapının bağlı bulunduğu belediyeye tarafından gerçekleştiriliyor. Ancak buna karşın kentteki belediyelerin bu konuya gerekli duyarlılığı göstermediği kaydediliyor.

Çözüm kontrollerde
EMO ve Makine Mühendisleri Odası'nın bu kapsamda sadece Çankaya Belediyesi'yle sözleşmesi bulunuyor. Çankaya Belediyesi'yle yapılan sözleşme çerçevesinde yapılan denetimler sonucunda risk taşıyan kırmızı etiketli asansörlerin yüzde 27'den yüzde 7'lere düştüğü belirtildi. 2007'nin ilk 10 ayına dair veriler incelendiğinde Çankaya bölgesinde kontrol edilen 3 bin 846 asansörün 2 bin 541'ine yeşil etiket verilirken, bu, asansörlerin yüzde 66.07'sinin kullanıma uygun olduğu anlamına geliyor. Çankaya Belediyesi sınırları içinde mavi etiketli (ivedilikle sorunları giderilmesi gereken) 800 asansörün 317'si onarılırken, sorunu giderilmesi gereken asansör sayısının yüzde 20'den yüzde 12.55'e düştüğü görülüyor. Çankaya Belediyesi sınırları içinde kullanıma kapatılması gereken kırmızı etiketli asansörlerin ise 208'inin onarımının yapıldığı kaydediliyor. Kırmızı etikete sahip asansörlerin oranı onarımların ardından yüzde 13.3'ten yüzde 7.72'ye geriledi.

Bakımın yıllık bedeli 140 YTL
EMO'dan Ramazan Savcıözen, Çankaya'da kontrollerin başladığı 2002 yılından önce her 4 asansörden 1'nin sorunlu olduğunu, şimdiyse her 100 asansörden 7'sinin sorunlu olduğunu kaydetti. Çankaya dışındaki diğer belediyelerin bu konuya gerekli özeni göstermediğini belirten Savcıözen, " Belediyelerle sözleşmeler yaparak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Belediyeler bu denetimleri kendi bünyelerindeki elektrik ve makine mühendislerine de yaptırabilir. Ancak birçoğunun bünyesinde mühendis de bulunmuyor. Biz denetimden yanayız. Yeter ki yaptırsınlar, yeter ki asansör ölümleri yaşanmasın" diye konuştu. Bakım ücretinin düşünüldüğünden çok çok düşük olduğunu vurgulayan Savcıözen, "Yıllık bakım ücreti mesken olarak kullanılan binalarda 140 YTL, işyeri olarak kullanılanlarda ise asansör başına 215 YTL. 29 ana başlık altında asansörün 110 noktasında denetim yapılıyor. Önemli olan kontrollerin düzenli yapılması. Denetimleri iki kez yapıyoruz. İlkinde sorunları belirliyoruz. Daha sonra eksiklerin giderilip giderilmediğini kontrol ediyoruz. Daha sonra kontrol raporunu yöneticiye teslim ediyoruz. Kontrolleri, bir elektrik bir makine mühendisi, asansörü yapan firmanın yetkilisi ve apartman yöneticisiyle yapıyoruz" açıklamasını yaptı. Asansör kontrollerini yaptırmanın belediyenin yükümlülüğü altında olduğunu anımsatan Savcıözen, sözlerini şöyle sürdürdü:

" Resmi Gazete'de yer alan yönetmelikler bu görevi belediyelere yüklemiş. 15 Şubat 2002 ve 31 Ocak 2007 tarihli yönetmeliklerin 22 ve 24. maddelerinde bu açık bir şekilde ifade edilmiş. 22. maddede, ' Tehlikelerin önlenmesi için yapının bağlı bulunduğu belediye veya valilik, ilk kontrolünü asansörün işletmeye açılmasından iki yıl sonra, daha sonraki kontrollerini de her yıl yaptırmaktan sorumludur' diyor. Madde 24'te de 'Yapının bağlı bulunduğu belediyelerce veya belediye hudutları dışındaki yapılar için valiliklerce en az yılda bir kere her asansörün kontrolü yapılır' ibaresi yer alıyor. Bu yükümlülükler çerçevesinde belediyelerin bu konuya özenle yaklaşmaları gerekli. Ancak diğer belediyelerin bu konuda hassas davranmadığını görüyoruz" diye konuştu.

Binanızı kontrol edin!
Çankaya Belediyesi'nde hangi binalarda asansör kontrolü yapıldığını, hangilerinde yapılmadığını www.asonsor.org.tr internet adresinden kontrol edebilirsiniz. Ayrıca kayıtlarda bulunan 152 asansör firmasınından hangisinin asansör yapımına dair gerekli yetki belgelerine sahip olup olmadığını da aynı adresten kontrol edebilirsiniz. Bu firmalardan 72'sinin asansör yapmaya uygunluk belgesi bulunurken, geriye kalan 80 firmanın asansör yapımında yetki belgelerinde eksikler olduğu bilgisine adreste yer veriliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cankaya-disinda-asansor-denetimi-yok_58167.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!