Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çankaya Köşkü'nün Bahçesinde Tilki Var!

Çankaya Köşkü'nün bahçesinde tilki yaşadığını söylediğimde arkadaşların çoğu bana inanmadı. Şaka yaptığımı sananlar, bir sonraki cümleyi bekliyordu. Ama boşuna... Şaka değil, gerçek! "1071 rakımlı tepe"nin bahçesinde iki tane tilki var. Bir de baykuşlar... Sevimli kaplumbağaları da unutmamalı. Köşkün bahçesinde iki yıldır organik tarım da

Zaman CumaErtesi
Çankaya Köşkü'nün Bahçesinde Tilki Var!

Çankaya Köşkü'nün bahçesinde tilki yaşadığını söylediğimde arkadaşların çoğu bana inanmadı. Şaka yaptığımı sananlar, bir sonraki cümleyi bekliyordu. Ama boşuna... Şaka değil, gerçek! "1071 rakımlı tepe"nin bahçesinde iki tane tilki var. Bir de baykuşlar... Sevimli kaplumbağaları da unutmamalı. Köşkün bahçesinde iki yıldır organik tarım da yapılıyor. Köşk'te son iki yılda yaşanan olumlu gelişmeler bahçeye de yansımış. Bahçe temizlenmiş. Her taraf yemyeşil.

Park ve Bahçeler Müdürü İbrahim Sönmez'le birlikte Köşk'ün bahçesinde yaptığım gezinti tam üç saat sürdü. Böylece -hemen her gün haber amacıyla gittiğim- Köşk'ün bahçesindeki saklı güzellikleri keşfetmiş oldum. Ankara'nın en güzel köşelerinden biri olan bahçe daha da güzelleşmişti. Bu değişikliklerin arkasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Hanım'ın olduğunu biliyordum.

864 değil 1071 rakımlı tepe...

Çankaya Köşkü, 438 dönüm üzerine kurulu. Her ne kadar siyasî literatüre '864 rakımlı tepe' diye geçse de Abdullah Gül'ün makamının bulunduğu noktanın deniz seviyesinden yüksekliği 1071 metre.

Ankara'nın meşhur Kavaklıderesi buradan başlıyor. Cumhurbaşkanının makamının da bulunduğu çalışma binasının altından çıkan kaynak suları bir depoda toplanıyor, bahçenin sulamasında kullanılıyor. Daha çok Müze Köşk, Pembe Köşk ve Camlı Köşk ile bilinen Çankaya Köşkü'nün büyük bahçesinin başka bilinmeyenleri de var. Köşk'ün bahçesinde sahiden de iki tilki yaşıyor. Nereden geldiğine ilişkin farklı rivayetler var. Akla en yatkını, yakınlarda bulunan Mühye köyü arazisinden gelmiş olabileceklerine ilişkin. Tilkiler, gündüzleri pek ortalıkta değil. Daha çok geceleri görünüyorlar. Pembe Köşk'ün hemen önünde uzanan vadide yaşıyorlar. Bugüne kadar kimseye bir zararı olmamış tilkilerin. Baykuşların yaşadığı ağacı da herkes biliyor. Kaplumbağalar da vadinin sakinlerinden. Kuş sesleri de hiç eksik olmuyor.

Çankaya Köşkü'nün bahçesindeki temizlik iki yıl sürdü. Bütün ağaçların altları temizlendi. Kurumuş dalların ve otların kaldırılmasıyla muhtemel bir yangın tehlikesinin önüne geçildi.

Giderek yeşilin arttığı bahçede iki yıldır organik tarım da yapılıyor. 22 çeşit sebze yetiştiriliyor: Domates, brokoli, lahana, ıspanak, patlıcan, biber, maydanoz... Liste uzayıp gidiyor. Elma, kayısı, şeftali, kiraz, badem ve armut ağaçlarının bir bölümü meyve vermeye başlamış, bir bölümü ise seneye... Kışın da seralarda sebze üretimi devam edecek. Yetiştirilen organik ürünler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için hazırlanan yemeklerde kullanılıyor.

İç mekân çiçeklerinin bakım ve üretiminin yapıldığı büyük sera adeta dev bir çiçekçi dükkânı. 200'ün üzerinde farklı iç mekân bitkisi var. 650 metrekare büyüklüğündeki serada, boyu 10 metreyi aşan kaktüs, hayranlık uyandırıyor. Cumhurbaşkanı'nın makamındaki çiçeğin adının da 'ficus nitida' olduğunu öğreniyorum.

Bahçede daha çok ibreli ağaçlar bulunuyor. Bu nedenle her mevsim yeşil. Ağaçların yaklaşık yüzde 70'i bu cins. Ağırlıkla sedir, mavi çam ve servi. İbreli ağaçların sayısı 14 binin üzerinde. 70 yaşını geçmiş yüzlerce ağaç var. Yapraklılar içinde ise daha çok huş, akçaağaç ve ıhlamur bulunuyor. Son iki yılda 519 ibreli, 300 de yapraklı ağaç dikilmiş. Çankaya'nın zengin ağaç ve bitki çeşidi, Ankara'daki üniversite öğrencilerini zaman zaman buraya çekiyor. Ziraat fakülkesi öğrencilerini, bahçedeki bir ağacın altında hocalarını dinlerken görmek artık alışılmış bir durum olmuş. Hafta içinde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı bölümünden bir grup öğrenci, Cumhurbaşkanlığı makam odasının hemen yanıbaşında bulunan ağacın altındaydı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cankaya-koskunun-bahcesinde-tilki-var_74150.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!