Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Çapa Giderse Geri Dönemez'

Çapa’daki İstanbul Tıp Fakültesi üyeleri hastane binasının yerinde yenilenmesini istedi.

yapı.com.tr
1 'Çapa Giderse Geri Dönemez'

Türkiye’nin iki dev hastanesi, Çapa’daki İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi (İTF) ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (CTF) hastanelerinin fiziksel altyapı olarak yetersiz kaldığı, depreme dayanıksız olduğu, hasta ve çalışan güvenliği açısından ciddi riskler taşıdığı gerekçeleriyle yıkılıp yeniden yapılacağı konuşuluyor. İddialara göre, CTF binawsı yerinde yıkılıp yapılacak.

Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'nin haberine göre, Çapa ise Sultangazi’de Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmakta olan devlet hastanesi binasına taşınacak. 10 gün kadar önce Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığı’nın Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı’na gönderdiği taşınılacak adresi doğrular nitelikteki yazı tartışmayı yeniden gündeme getirdi.

Tükel: Bağımsızlık gider

Çapa ve Cerrahpaşa hastaneleri ile ilgili bir grup akademisyen bir araya gelerek gazetemize değerlendirmelerde bulundu. İÜ Demokratik Üniversite Girişim adına açıklama yapan Prof. Dr. Raşit Tükel, söz konusu yazıda Sultangazi Belediyesi ile yapılan görüşmelerden söz edildiğini belirterek, “İTF hastanesinin oraya taşınması demek, Sağlık Bakanlığı ile İÜ arasında bir protokol yapılması anlamına gelir. Protokol yapıldığında İTF hastanesi, Sağlık Bakanlığı’nın tâbi olduğu mevzuata uygun olarak işletilmeye başlıyor ve Kamu Hastaneleri Birliği’ne dahil oluyor” diyor.

Bu durumda üniversitenin özerk yapısını yitireceğini vurgulayan Tükel, İTF hastanesinin bakanlıkça atanan başhekim tarafından yönetileceğini, yönetici görevlendirmelerin de Kamu Hastaneleri Birliği mevzuatı çerçevesinde yapılacağını belirtiyor. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin de binası yıkıldığında geri döneceği belirtilerek taşındığını ancak yıllardır bunun gerçekleşmediğini anımsatan Tükel, “Eğer İTF taşınırsa, Çapa’ya geri döneceğimizi düşünmüyoruz” diyor.

İTF’nin de CTF’nin de yıkılıp yerinde yapılması gerektiği görüşünde olduklarını kaydeden Tükel, şöyle devam ediyor: “Yerinde yapılanma sürecinde CTF ve İTF’nin işbirliği içinde, gerekirse mekânlarını ortak kullanarak, gerekirse prefabrik binalarla hizmet vererek faaliyetlerini sürdürmesinden yanayız. İTF Çapa’dan gittiğinde, buraların kimler tarafından, ne için kullanılacağı da belirsiz. CTF 170 dönüm, İTF ise 110 dönüm alan üzerine kurulu.

Taşınma durumunda çok değerli olan bu alanların rant amacıyla kullanılması riski gündeme geliyor. Geçen aylarda, 120 İTF öğretim üyesi, hastanelerimizin taşınmasıyla ilgili konuları konuşmak üzere Akademik Kurul toplanması talebimizi birer dilekçeyle Dekanlığa ilettik, ancak bir yanıt alamadık. Üniversitenin geleceğine ilişkin önemli kararlar, üniversite öğretim görevlileri, öğrencileri ve çalışanları ile görüşülmeden alınıyor.”

Eker: İyi niyetli değil

İTF Çocuk Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Rukiye Eker ise akademisyenlerin ve öğrencilerin geleceklerinden endişeli olduğunu belirterek “İTF’nin Sultangazi Hastanesi ile birleştirilmesi niyetinin olduğunu düşünüyorum. Böyle olursa üniversite özerk ve bağımsız yapısını kaybeder” diyor.

Fakülte yok olur

İÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Prof. Dr. Taner Gören:TF, bütün Türkiye tıbbının kaynağı olan bir fakülte. Bütün dünya ülkelerine baktığımızda ülkeler kendi öz değerlerini korumak, onların yok olmasını engellemek için inanılmaz çaba sarf ederken biz böyle bir kurumu yok etme noktasına geldik. Tıp fakültesinin bu şekilde taşınması, İTF’nin yok olması anlamına gelir. Bu durumdan hem nitelikli hekimlik uygulamaları, hem de hekimler ve uzmanların yetiştirildiği tıp eğitimi ciddi olarak etkilenecek.

Tüm zorluklara hazırız

CTF İç Hastalıkları Anabilim Dalından Prof. Dr. Huri Özdoğan:Üniversite hastanelerimizin akıbeti konusunda ciddi endişelerimiz ve kaygılarımız var. Böylesi önemli bir kararlarda akademisyenlerin bilgilendirilmesi, görüşlerinin alınması gerekir. Çözüm önerileri birlikte oluşturulabilir. İÜ Öğretim üyeleri bir zorluk varsa bunu göğüslemeye hazır.

Tıp eğitimi etkilenir

İstanbul Üniversi tesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda Beyza Sayın: Tıp fakülteleri sadece hasta bakılan yerler değildir. Bu fakültelerde eğitim ve öğretim de veriliyor. Hastanelerin taşınması tıp fakültelerinin eğitim ve öğretim ayağının yok olacağı ortamı da hazırlar. Entegre eğitim sekteye uğrar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/capa-giderse-geri-donemez_139762.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Yukarıda belirtilen konularda maalesef bilgi eksikliğinden kaynaklanan yanlış algılama ve yorumlamalar var. Bu konuda bilgilenilmesi için projenin web sitesine bakılması doğru olacaktır. "yenicapacerrahpasa" başlığı ile web sitesi bulunmaktadır. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!