Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cerrahpaşa’ya Prefabrik İstanbul Tıp Sultangazi’ye

İstanbul Üniversitesi’nin tıp fakültelerini taşınma süreci bekliyor. Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar’ın da mezun olduğu İstanbul Tıp Fakültesi, Sultangazi’ye taşınabilir. Cerrahpaşa ise 40 milyona kurulacak prefabrik yapılarda eğitim vermeye hazırlanıyor.

yapi.com.tr
Cerrahpaşa’ya Prefabrik İstanbul Tıp Sultangazi’ye

Büyük kapasiteli ve yeni yapılmış bir hastane arayan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nin, Sultangazi’de yapımı devam eden bir binaya taşınması gündemde. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin ise yeni binasına kavuşana kadar prefabrik yapıda hizmet vermesi planlanıyor. Taşınmaların nedeni olarak, binaların depreme dayanıksız ve yetersiz olması gösteriliyor. Hürriyet'ten Gülseven Özkan'ın haberine göre, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Dekanı Prof. Dr. Bahaüddin Çolakoğlu, tartışmalı taşınma süreciyle ilgili şunları söyledi:

Taşınma bir buçuk yıl içinde

Türkiye’nin en köklü kurumlarından biriyiz. Fakültemiz eski olduğu için yıkılarak yeniden yapılacak. En erken 1.5 yıl içinde taşınacağız. 2017 başında yeni fakülte için kazma vurulmasını ümit ediyoruz. Yer arıyoruz. 3-5 alternatif olsa da henüz kesinleşmedi. Sultangazi’de yapımı süren 600 yataklı hastane de alternatifler arasında. Yaklaşık 1.300 hastane yatağımız var. Yeni yapılan devlet hastanelerinin kapasitesi 600 civarında, en fazla 900’e kadar çıkabiliyor. Sağlık Bakanlığı’ndan geçici olarak kullanabileceğimiz büyük kapasiteli hastane istiyoruz. Çünkü eğitim ve hastane hizmetini birlikte vereceğiz. İstediğimiz yeri bulabilirsek klinik ve temel bilimlerle birlikte gideceğiz ama olmazsa temel bilimler Avcılar’a tek başına taşınacak. Sürecin hızlanması için çalışıyoruz ama Anıtlar Kurulu’yla ilgili işler yavaş ilerliyor.

Cerrahpaşa'da prefabrikler için 40 milyon lira bütçe ayrıldı

Prof. Dr. İbrahim İkizceli (Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekim Yardımcısı) Fakültemizde Alt ve Üst Cerrahpaşa diye iki bölümde çalışmalar başladı. Hastanemizin monoblok kısmı, beyin cerrahisi ve merkez laboratuvarlar alt bölümde olacak. Üç katlı sekiz prefabrik yapılacak. Alt Cerrahpaşa’da temel bilimler binası yıkılıp hastane destek birimi kurulacak. Üst Cerrahpaşa’da sadece tarihi yapılar yıkılmayacak. Üst bölüm hastane bloku olacak. Dahiliye servisi yıkılmayacak binalara taşındı. Acil servis için de aynısı uygulanacak. Üç yıl dayanıklı, 40 milyon bütçe ayrılan prefabrik yapı için Ocak 2016’da ihale olacak, martta inşaat başlayacak. Boşaltmaya başladığımız Üst Cerrahpaşa’da haziran-ağustos gibi inşaat olacak. En geç Ağustos 2017’de yıkılacak Alt Cerrahpaşa’da eğitim ve hastane hizmeti verilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cerrahpasaya-prefabrik-istanbul-tip-sultangaziye_140947.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!