Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Caretta Caretta Kafeslerini Çöplük Zanneden Var

Nesli tehlike altındaki caretta caretta'ların en önemli yuva sahası olan Antalya'nın Mavikent sahilinde, kamış ve ağaç dallarıyla işaretlenen yuvaların bazılarında, gönüllülerin elinde kalan az sayıdaki kafes kullanılıyor. Duyarsız kişiler ise gece içtikleri alkollü ya da gazlı içeceklerin şişelerini, çöplük sandıkları kafeslere atıyor.

yapi.com.tr
Caretta Caretta Kafeslerini Çöplük Zanneden Var

Kumluca ilçesi sınırlarındaki Mavikent sahili ile Finike'nin Finkum sahili arasındaki 14 kilometrelik kumsalda, bu yıl ilk defa Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 6'ncı Bölge Müdürlüğü'nün öncülüğünde, örnek koruma çalışması başlatıldı. Çıralı'dan örnek alınan ve Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyon Komisyonu'nca desteklenen deniz kaplumbağalarının korunmasına yönelik projede Kumluca Belediyesi, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası, Kumluca Sınav Koleji ve Şahin Paradise Hotel ve gönüllüler yer alıyor.

Koruma sahası 9 kilometre
DHA'da yer alan habere göre Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyon Komisyonu Başkanı Erdal Elginöz, caretta caretta'ların yanı sıra yeşil deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olan sahilde, geçen yıllarda, Çanakkale Üniversitesi'nce bilimsel çalışmalar yapıldığını söyledi. Elginöz, "Bu yıla kadar kapsamlı bir koruma çalışması organize edilmemişti. Bu yıl maalesef hiç çalışma olmadığı için de bölgedeki gönüllüler ve kamu kurumları DKMP 6'ncı Bölge Müdürlüğü öncülüğünde proje başlatıldı. Mavikent Siteler, Mavikent ve Kumluca Obalar ile Finkum'a kadar olan 9 kilometrelik alanda gönüllüler sabah ve akşam yuva saptamaları ve koruma çalışmaları yapıyor" diye konuştu.

Yuva sayısı 500'ü aştı
Bu yıl ilk yuvanın 20 Mayıs'ta oluştuğunu belirten Erdal Elginöz, koruma altındaki 9 kilometrelik sahilde toplam yuva sayısının 500'ü aştığını söyledi. Ellerinde yeterli kafes olmadığı için yuvaları kamış ve ağaç dalları dikerek, belirlemeye çalıştıklarını anlatan Elginöz, ilgili kurumların desteğiyle ihtiyaç olan kafeslerin de temin edileceğini dile getirdi. Alanda yaklaşık 30 gönüllünün görev aldığını; ancak sahilin büyüklüğü nedeniyle yeterli olmadığını belirten Elginöz, bölgedeki gönüllülere de destek çağrısında bulundu.

Kafeslere çöp atıyorlar
Mavikent kumsalında caretta carettaları koruma çalışmalarına gönüllü katılan Serap Uçuran, her sabah, akşam ve gece sahili kontrol ettiklerini anlattı. Caretta carettaların kumsaldaki ayak izinden tespit ettikleri yuvaları kamış dikerek, işaretlediklerini kaydeden Uçuran, sahile gelen bazı kişilerin ise yuva üzerindeki kafesi alıp, çöp kutusu olarak kullanmasından yakındı. Kafeslerin çöplük gibi kullanıldığını, içine alkollü ya da gazlı içeceklerin şişelerinin atıldığını, bazılarına havlu asıldığını kaydeden Uçuran, "İşaret çubuklarını kaldırıp, 'Aa burada yuva varmış' diye yumurtaları çıkarmak isteyenler bile oluyor" dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/caretta-caretta-kafeslerini-copluk-zanneden-var_173798.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!