Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Cargill’in Kapanma Günü

Cargill Af Kapsamına Alındı

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, tarım arazileri üzerinde izin alınmadan kurulan tesislerin işlemlerini tamamlaması için ek süre verilmesi

Birgün Gazetesibr/> TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, tarım arazileri üzerinde izin alınmadan kurulan tesislerin işlemlerini tamamlaması için ek süre verilmesini öngören kanun teklifini kabul etti. Bu kapsamda dün Danıştay kararları doğrultusunda kapatılması beklenen Cargill de af kapsamına alındı. AKP Bursa Milletvekili Altan Karapaşaoğlu tarafından hazırlanan teklife göre, Ekim 2004 tarihinden önce gerekli izinler alınmadan, tarım dışı kullanıma açılmış bulunan arazilerin istenilen amaçla kullanımı için, kanunun yayım tarihinden itibaren bir yıl içerisinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na başvurulacak. Söz konusu arazi ve tesislerin istenilen amaçla kullanımı için çeşidi kurumlardan alınması gerekli ruhsat, izin gibi işlemler, Bakanlığa başvuru tarihinden itibaren 2 yıl içinde tamamlanacak. Bu süre içinde gerekli izinleri almayanların üretim faaliyetleri durdurulacak. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, tarım arazileri üzerinde izin alınmadan yapılmış her türlü yapıya metrekaresine 5 YTL ödemek kaydıyla verilecek "tarım dışı kullanım izni" süresinin 19 Ocak 2006'da sona erdiğini söyledi.

Dün kapatılması gereken Cargill fabrikası ise Orhangazi Kaymakamlığı tarafından alınan bilgiye göre kapatılmadı. Kaymakam, Cargill Türkiye'nin İdari Uygulama Yasası gereği talep ettiği sürenin 29. günde olduğu, bir günlük talebi kabul ettiklerini söyledi.


TEMA Vakfı temsilcisi Mahir Gürbüz da komisyonda söz alarak, "Bu teklif, Cargill için hazırlanmış bir teklif. Onların beklentileri ile örtüşüyor" dedi. Komisyon Başkanı Vahit Kirişçi, kanun teklifinin Cargill ile ilgili iddiaların gündeme gelmesinden çok önce hazırlandığını savunurken, teklif sahibi AKP Milletvekili Altan Karapaşaoğlu, sanayicilerin "eli öpülesi insanlar" olduklarını ifade ederek, "sanayi tesislerinin kapanması mı gerekiyor?" dedi. Mahir Gürbüz, bütün yapılanın Car-gill'in hukuk dışı yatırımına meşruiyet kazandırmak olduğunu söyleyerek, "Kanunu değiştirerek Cargill'i kurtaralım diyorlar" dedi. Gürbüz şöyle devam etti: "Cargill, Türkiye Cumhuriyeti hukukuna rağmen bir eşkıya tavrıyla yatırıma devam etti ve bitirdi. Tarım Komisyonu ne karar alırsa alsın ve af getirirse getirsin bu hukukun göz göre göre çiğnenmiş olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz."

Bursa Çevre Komisyonu Başkanı Ali Arabacı ise affın süresinin uzatılmasını şöyle değerlendirdi: Cargill fabrikasının kapatılmasını zaten beklemiyorduk. Çünkü tepeden, hükümetten açık bir emir gelmediği sürece buradaki hiçbir görevlinin bir adım atmayacağını biliyorduk. Hükümet CargilPin bulunduğu alanı özel endüstrisi bölgesi ilan etti. O ilan üzerine cargill yetkilileri işi yasallaştırabileceklerini zannettiler ve bu doğrultuda daha önceki af süresi içinde müracatta bulunmadılar. O arada da toprakla ilgili bir yasa çıktı. Yasaya aykırı tarım alanında faaliyetlerde bulunan tesislerle ilgili metrekaresine 5 YTL ödenmesi koşuluyla af getiriliyordu. Bunun süresi de altı aydı. Danıştay 10. dairesi özel bölgesi ilanına dair bakanlar kurulu kararının yürütmesini durdurunca Cargill açıkta kaldı. İşte şimdi meclisteki tasarı bu. O süreyi CargilPin de kullanabilmesi için bir altı ay daha uzatmak. Bunların hiç biri hukuk devleti anlayışıyla bağdaşmamakta.

Cargill de Türkiye'deki önceki hukuksuzlukların bir örneği. Daha önce de bir sürü büyük yapı bu şekilde kuruldu ve sonra hukuka aykırı olarak devam ettiler. Yani eğer Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk dev-letiyse iç ve dış hukuk kurallarının yerine getirilmesini talep ediyoruz. Eğer yapmıyorlarsa bu devlete başka bir isim takalım. Biz hukuk devleti değiliz diyorsanız bunun gereğini vatandaş da yerine getirir, tek taraflı bir uygulama yapılmaz."

Bakan sinyali vermişti

Cargill'i kapatmakla görevli olan Komisyon'un denetimini 19 Eklm'de saat 10.00'da yapacağı belirtilirken, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla ABD'II Cargill firmasına sürpriz ziyaret yaptığı ortaya çıktı. Car-gilhn gözden çıkarılamayacak bir kuruluş olduğunu kaydeden Coşkun, ülke menfaatini gözönünde tuttuklarını ve dayatmaların ülkeye fayda getirmediğini savunarak, yine de yargı kararlarına saygılı olduklarını söyledi. Coşkun 19 Ekim'deki kapatma kararı üzerine de, Cargill temsilcilerinin itiraz ettiklerini öğrendiklerini belirterek, "İtirazlar değerlendirilecek" demişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cargill-af-kapsamina-alindi_49116.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!