Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Cargill Af Kapsamına Alındı

Cargill’in Kapanma Günü

Bakanlar Kurulu’nun “Özel Endüstri Bölgesi” ilan etmesiyle faaliyetlerini sürdüren Cargill Osmangazi Tesisleri’nin, Bakanlar Kurulu kararını iptal eden yargı kararı nedeniyle bugün kapatılması gerekiyor.

Evrensel Gazetesib>Bakanlar Kurulu’nun “Özel Endüstri Bölgesi” ilan etmesiyle faaliyetlerini sürdüren Cargill Osmangazi Tesisleri’nin, Bakanlar Kurulu kararını iptal eden yargı kararı nedeniyle bugün kapatılması gerekiyor.

Bursa Valiliği Osmangazi Kaymakamlığı’na gönderdiği yazıda, mısır işleme tesislerinin 13 Eylül 2006 tarihinde kapatılması talimatı vermişti. Cargill yetkililerinin isteği üzerine bir hafta ertelenen kapatma kararında, erteleme süresi dün doldu. Bugün tesislere kilit vurulması gerekiyor. Davayı başından beri takip eden çevreciler ve siyasi partiler, “yargı kararları uygulansın, Cargill kapansın” sloganı ile bugün tesislerin önünde olacak.

Orada olacaklar

DOĞADER Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Gürsucu: “Cargill’i bilmeyen, tanımayan yok artık, DOĞADER olarak, işbaşına gelen hükümetlerin yargı kararlarını uygulamaması nedeniyle, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde görüşülmesi için davacı olduğumuz Cargill hakkında, artık yargı kararlarının uygulanmasını bekliyoruz. Saat:10.00’da kararın uygulanmasını denetlemek için DOĞADER olarak orada olacağız.”

TMMOB Bursa İKK Sekreteri Ahmet Atalay: “Kurum olarak Cargill’in ilk kurulduğu günden beri yasal işlemlerini takip ediyor ve müdahil oluyoruz, maalesef bugüne kadar alınan hukuki kararlar uygulanmadı. Yanlış anlaşılmak istemiyoruz, üstüne basarak tekrar söylüyorum biz sanayileşmeye karşı değiliz, ancak sanayi için uygun olmayan yerlerde, doğaya zarar verilen yerlerde ve tabii bölge halkına maddi/manevi zararı dokunabilecek yerlerde sanayi oluşmamalıdır. Cargill’e bakarsak yer seçimleri yanlış, hantal teknolojiyi getirmeye çalışıyorlar, bugüne kadar birçok yerde bu şekilde işler yapıldı, hukukun verdiği kararlar yürütmenin durdurulması veya tamamen iptali olana kadar işler bitti ve sonuçta iktidar sahipleri ‘ben yaptım oldu’ şeklinde kendilerini sözde savunuyorlar. Kanunların uygulanarak 3. dünya ülkesi olmadığımız gösterilmeli, 19 Ekim’de biz de orada olarak hukuk kurallarının uygulanıp uygulanmadığını göreceğiz” dedi.

İtiraz yok
Ayrıca Cargill Proje Müdürü Kemal Özbelli’nin yaptığı açıklamada değindiği yürütmeyi durdurmaya karşı itiraz gibi bir şeyin söz konusu olmadığı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cargillin-kapanma-gunu_49111.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!