Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Cargill için Bush Devreye Girdi

TMMOB milletvekillerine gönderdiği mektupta, kapatılması gündeme gelen Cargil'i kurtarmak için ABD Başkanı ve IMF'nin devreye girdiğini öne sürdü.

Radikal Gazetesi
Cargill için Bush Devreye Girdi

MMOB milletvekillerine gönderdiği mektupta, kapatılması gündeme gelen Cargil'i kurtarmak için ABD Başkanı ve IMF'nin devreye girdiğini öne sürdü.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Amerikan şirketi Cargill'in tarım arazileri üzerine izin almadan yaptığı tesisler nedeniyle yaşanılan sıkıntının aşılması için yasa değişikliği teklifinin kabul edilmesi üzerine TBMM üyelerini bir mektupla uyardı.
Soğancı, yargı kararlarına karşın özel bir düzenleme yapmanın, hukuk devletine ve yasama organının saygınlığına zarar vereceği uyarısında bulundu. Soğancı mektubuyla ilgili açıklamasında, tarım arazileri üzerinde izin alınmadan kurulan tesislere, işlemlerini tamamlamaları için ek süre verilmesinin nedeninin, Cargill hakkında Danıştay 10'uncu Daire tarafından verilen yürütmenin durdurulması kararı olduğunu savundu.

Hukuk devletine aykırı

Soğancı milletvekillerine gönderdiği mektubunda da, Cargill firmasının sorununun çözümü için, ABD Başkanı George Bush ve IMF'nin devreye girmesinin kamu yararı açısından ve hukuk devletinde kabul edilebilecek bir durum olmadığını kaydetti. TMMOB yetkilisi, "Bir sermaye şirketi lehine, yargı kararlarına karşın özel bir düzenleme yapmanın, her şeyden önce hukuk devletine ve yasama organının saygınlığına zarar vereceği açıktır. TBMM'nin saygın bir vekili olarak Milletvekili sorumluluğuyla hareket edeceğinizden kuşku duymak istemediğimizi bilginize sunmak istedik" ifadelerine yer verdi.
Soğancı, yürütmenin, yasalara ve yargı kararlarına aykırı olarak sanayi tesisi kurulmasına ve işletilmesine göz yumduğu bir konunun, yargı denetimi dışına çıkarılması için yasama işlemi yapılmasının, kuvvetler ayrılığı ve hukuk devleti ilkelerine aykırı olduğunu kaydetti. Hukuk devletinin gerçekleştirilmesi yalnızca idari yargı kararlarıyla sağlanamayacağını anlatan Mehmet Soğancı, yasama organının da bu gereklere uygun hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

'Yargı kararı ortadan kalktı'

Soğancı, "Anayasa ve yasal düzenlemeler karşısında, yasama ve yürütme organının yargı kararlarını uygulamama gibi yetkisi olmamasına karşın, yetkili yargı merciince verilmiş yargı kararını ortadan kaldırıcı yasanın kabulü halinde fonksiyon gaspına neden olunacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cargill-icin-bush-devreye-girdi_49187.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!