Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cari Açık Nisanda 3,62 Milyar Dolar

Cari işlemler dengesi, nisan ayında analistlerin 3,5 milyar dolar beklentisine karşın 3,62 milyar dolar olarak açıklandı.

yapi.com.tr/AA
Cari Açık Nisanda 3,62 Milyar Dolar

Cari işlemler açığı, bir önceki yılın nisan ayına göre 542 milyon dolar azalarak 3.615 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda, oniki aylık cari işlemler açığı 33.227 milyon dolar oldu.

TCMB tarafından yapılan değerlendirmeye göre, söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 563 milyon dolar azalarak 3.533 milyon dolar gerilemesi etkili oldu.

Net Hata Noksan nisanda 3,87 milyar dolar

Kaynağı belli olmayan para giriş/çıkışı olarak nitelendirilen Net Hata Noksan kalemi nisanda 3,87 milyar dolar olarak gerçekleşti. İlk 4 aylık dönemde ise 6,2 milyar dolar oldu.

Net varlık edinimi 137 milyon dolar arttı

Yapılan değerlendirmede, "Diğer taraftan, aynı dönemde hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirler 346 milyon dolar artarak 1.112 milyon dolar olmuştur.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 199 milyon dolar tutarında artarak 888 milyon dolara yükselmiştir.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 3 milyon dolar azalarak 1.123 milyon dolar olmuştur.

Bir önceki yılın aynı ayında 312 milyon dolar net giriş kaydeden ikincil gelir dengesi, bu yılın aynı ayında 2 milyon dolar net çıkış göstermiştir.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net varlık edinimi bir önceki yılın aynı ayına göre 137 milyon dolar artarak 403 milyon dolara ulaşırken net yükümlülük oluşumu ise 15 milyon dolar azalarak 765 milyon dolar tutarında gerçekleşmiştir.

Portföy yatırımları

Portföy yatırımları 3.259 milyon dolar tutarında net giriş kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 307 milyon dolar, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 1.347 milyon dolar net alım yaptığı görülmektedir.

Yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak Genel Hükümet ve bankalar, sırasıyla 1.250 milyon dolar ve 209 milyon dolar net borçlanma, diğer sektörler ise 53 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirmiştir.

Diğer yatırımlarda, 40 milyon dolar tutarında net giriş (net yükümlülük artışı) gerçekleşmiştir.

Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları ile yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları sırasıyla 2.461 milyon dolar ve 1.369 milyon dolar tutarında net artış kaydetmiştir.

Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, Genel Hükümet ve bankacılık sektörü sırasıyla 150 milyon dolar ve 424 milyon dolar net geri ödeme, diğer sektörler ise 1.152 milyon dolar net kullanım gerçekleştirmiştir.

Resmi rezervlerde 3.819 milyon dolar azalış gözlenmiştir."

ETİKETLER: cari açık
http://www.yapi.com.tr/haberler/cari-acik-nisanda-3-62-milyar-dolar_159506.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!