Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cari Açıkta Temel Risk; Sıcak Para

Türkiye Müteahhitler Birliği raporunda, cari açığın 2011 yılında da ülke ekonomisinin temel sorunlarından birini oluşturmaya devam edeceği belirtilerek, sıcak parayla finansmanın yarattığı riske vurgu yapıldı.

yapi.com.tr / AA
Cari Açıkta Temel Risk; Sıcak Para

Türkiye Müteahhitler Birliği raporunda, cari açığın 2011 yılında da ülke ekonomisinin temel sorunlarından birini oluşturmaya devam edeceği belirtilerek, sıcak parayla finansmanın yarattığı riske vurgu yapıldı.

2010 yılı sonu itibariyle cari açığın 45 milyar dolara kadar ulaşmasının beklendiği ifade edilen raporda, bunun şu ana kadar gerçekleşmiş en yüksek cari açık rakamı olacağını belirtti. Cari açığın büyüklüğü kadar finansmanının da önem taşıdığına dikkat çekilen raporda, şu ana kadar finansmanda sıcak paranın payının yüzde 60'ı geçmediği, ancak 2010 Eylül ayı itibariyle oranın yüzde 84'ü bulduğu ifade edildi. Bu noktada sıcak paranın ani çıkış olasılığının risk yarattığı belirtilerek, ABD Merkez Bankasının (FED) gevşek para politikasını terk etmeye hazırlandığını duyurmasının çıkışı tetikleyebileceği kaydedildi.

Türkiye Müteahhitler Birliği, ''2011'e Girerken Ekonomik Gelişmeler ve İnşaat Sektörü'' başlıklı rapor yayımladı. Raporun Türkiye ekonomisinden beklentilere ilişkin bölümünde, önümüzdeki dönemin temel sorununun, büyüme hızını sürdürmek olacağı belirtildi. Raporda, ''Seçim yılı olan 2011'de mali disiplinden taviz vermeyen, reform takvimini detaylandırıp uygulamaya yansıtabilen ve kurumlarını güçlendirmeye devam eden bir Türkiye'nin yüksek büyüme oranlarını tutturması olanaklıdır'' değerlendirmesi yapıldı.

''Önümüzdeki dönemde Türkiye'yi en fazla zorlayacak riskler arasında yer alan cari açık ve bunun sıcak parayla finansmanı ise devam ediyor ve ciddiyetini koruyor'' tespitine yer verilen raporda, cari açığın Ocak-Ekim 2010 döneminde 37,5 milyar dolar olduğu, bunun yüzde 84'ünün (31,5 milyar dolar) sıcak parayla finanse edildiği kaydedildi. Söz konusu dönemde ülkeye gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımının 6 milyar dolarda kaldığına da dikkat çekildi.

''Sıcak paranın payı yüzde 60'ı geçmemişti''

Küresel ekonomideki gelişmeler nedeniyle son 2 yılda Türkiye'ye kısa vadeli sermaye girişinin büyük artış gösterdiği belirtilen ve bu noktada cari açığın büyüklüğü kadar, sıcak parayla finansmanının da sıkıntı yarattığı vurgulanan raporda, şu değerlendirmeler yer aldı:

''Yıl sonunda cari açık, 45 milyar dolara ulaşır ve doğrudan yabancı sermaye yatırımı da 8 milyar dolarda kalırsa, 2010 yılındaki cari açığın yüzde 82'si sıcak parayla finanse edilmiş olacak.

2010 yılındaki cari açık, 2008'de 41,2 milyar dolar cari açık vermiş olan Türkiye'nin bugüne kadarki en yüksek cari açığı olacaktır. 2008 yılında cari açığın 18 milyar dolarlık kısmı doğrudan yabancı sermaye girişiyle, kalanı ise sıcak parayla finanse edilmişti. Bir başka ifadeyle, cari açık finansmanının yüzde 56'sı sıcak para finansmanıydı. Bugünkü yüzde 82'lik oran, 2008 yılına kıyaslandığında oldukça yüksek bir oran. Türkiye'nin yüksek cari açık verdiği kriz öncesi yıllarda doğrudan yabancı sermaye girişi cari açığın yüzde 40-50'si arasında gerçekleşmiş, sıcak para, cari açık finansmanının yüzde 60'ını geçmemişti.''

''Mevcut durumun aynen sürdürülmesi mümkün değil''

Ülkenin 2006 ve 2007 yıllarında da yüksek cari açığı bulunduğu anımsatılan raporda, bu yıllarda açığın finansmanında kısa vadeli yabancı fon kullanılmadığı, aksine her iki yılda da Türkiye'nin yurtdışından yeni aldığı kısa vadeli borcun daha fazlasını geri ödediği kaydedildi.

Cari açığın sıcak parayla finansmanında temel riskin, ''ani çıkış'' olasılığı olduğu ifade edilen raporda, şunlar kaydedildi:

''Önümüzdeki dönem için en büyük risk, içeride birikmekte olan yüksek tutarlı sıcak paranın, 2004-2006 yıllarında olduğu gibi hızla dışarı çıkarak bir kur şoku yaratmasıdır.

Cari açığın sürekli büyüyemeyeceği ve mevcut durumun aynı şekilde sürdürülmesinin mümkün olmadığı bilinmektedir. Bilinmeyen ise muhtemel kur şokunun zamanlamasıdır. Önceki deneyimler, süre giden durum belirli bir doyma noktasına geldiğinde şokun bir bahaneyle gerçekleştiğini göstermektedir. Bu sefer, bu bahanenin büyük olasılıkla ABD Merkez Bankasının gevşek para politikasını terk etmeye hazırlandığını ilan etmesi olabileceği, ekonomi çevrelerince dile getirilmektedir. Yurtiçinde ve yurtdışında beklenmedik siyasal, ekonomik gelişmelerin de sıcak para çıkışını tetikleyebileceği ifade edilmektedir.

Yaşanacak kur şokunun net ihracatın (yüksek ithalatın) ekonomi üzerindeki olumsuz etkisini bir ölçüde giderebileceği ancak aynı zamanda tüketim ve yatırımlara da ciddi darbe vurabileceği endişesi bulunmaktadır.''

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/cari-acikta-temel-risk-sicak-para_85425.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!