Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Carlton Arsasını Arınç'ın Yeğeninin Ortakları Aldı

Halis Toprak'ın borçlarından dolayı TMSF tarafından satışa çıkarılan Carlton arazisi 70 milyon YTL'ye satıldı. Arsayı, TBMM eski Başkanı Bülent Arınç'ın yeğeninin ortakları aldı.

Milliyet Gazetesi/Nedim Şener
Carlton Arsasını Arınç'ın Yeğeninin Ortakları Aldı

MSF'nin dün gerçekleştirdiği ihale sonucu, Toprak grubuna ait Yeniköy'deki eski Carlton Oteli'nin arsasını 70 milyon YTL'ye Bülent Arınç'ın yeğeni İbrahim Arınç'ın ortakları tarafından satın alındı.

Daha önce İş Bankası'nın ipotekleri nedeniyle satılamayan arsanın ihalesinde 2 firma yarıştı. 60 milyon YTL muhammen bedelli ihalenin açık artırmasına, Yeniköy Turizm İşletmeleri ile Sinpaş Gayrimenkul katıldı. İhalede 10 kez artırım oldu. Sinpaş'ın 61 milyon YTL'lik teklifiyle başlayan artırma, Yeniköy AŞ'nin 70 milyon YTL teklifiyle sonuçlandı. Yeniköy AŞ, Hamit Mürşit Unat, Onat Acet ve Tarık Şarlıgil'in ortaklığı.

Arınç: Ortaklarım almış
İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre arsayı olan şirketin iki ortağı (Onat Acet ve Tarık Şarlıgil) aynı zamanda eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın yeğeni İbrahim Arınç ile beş gün önce kurulan (12 Aralık 2007) Üç Deniz Danışmanlık'ın da ortağı.

Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın daha önce TBMM'de uzman yardımcılığı sınavına giren yeğeni ile aynı ismi taşıyan İbrahim Arınç, ABD eğitim görmüş. Daha önce iki aracı kurumda çalışmış. İbrahim Arınç, "Bir aile şirketinde ortaklığım vardı. Şimdi 3 aydan beri Üç Denizcilik'te ortağım. Fakat soyadımla yaptığım herhangi bir iş yok. Bu bazen dezavantaj da olabiliyor. Ortaklarımın Yeniköy arazisini aldıklarını bu sabah öğrendim" dedi.

Carlton arsasını alan Hamit Mürşit Unat, Onat Acet ve Tarık Şarlıgil, Adabank'ı alan The International Investor (TII) adlı yatırım grubunun başkanı Kuveytli İşadamı Adnan Al-Bahar ile değişik şirketlerde ortak. Bu şirketler arasında Fleetcorp Operasyonel Taşıt Kiralama ile Desas Ticari Araçlar Kiralama da bulunuyor.
Hatırlanacağı gibi, TII grubu Adabank'ı 47 miyon YTL'ye almış, satış BDDK tarafından iptal edilmişti.

Unat: Otel yapacağız
İhalede en yüksek teklifi everen Yeniköy AŞ'nin büyük ortağı Hamit Mürşit Unat, ihale sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Unat, "Sait Halim Paşa ile birlikte burasını birleştirerek İstanbul'un en lüks otelini yapmayı planlıyoruz. İstanbul'un ikinci bir Çırağan'ı gelecek. Bu projenin üzerinde çok iyi çalıştık. Daha evvel Carlton Oteli vardı, kıyı imardan kaynaklanan sorun vardı. Arkadaşlar bunun gerekli yazışmalarla çözülebileceğini söyledi. İki araziyi birleştirdiğimizde 150 metre sahil oluyor" dedi.

Eski Carlton Oteli arsası 3 Nisan, 10 Nisan, 22 Mayıs ve 29 Mayıs tarihlerinde olmak üzere, toplam dört kez açık artırmaya çıkarılmış ancak bu ihaleler alıcı olmadığı için iptal edilmişti.

Arazinin özellikleri
Satışa sunulan taşınmaz, Köybaşı Caddesi, Yeniköy Mahallesi, Sarıyer - İstanbul adresinde bulunuyor. 4 parselden oluşan gayrimenkul, Sarıyer, Yeniköy'de, Sait Halim Paşa Yalısı'nın yanında yer alıyor. Toplam arsa alanı 6 bin 674 metrekare olan gayrimenkulün çevresinde Sait Halim Paşa Yalısı'nın yanısıra Ayanikola Kilisesi ve bitişik nizam konutlar bulunuyor. Söz konusu taşınmaz, 3 ve 10 Nisan ile 22 ve 29 Mayıs 2007 tarihlerinde olmak üzere 4 kez açık artırmaya çıkarılmış ancak alıcı bulamamıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/carlton-arsasini-arincin-yegeninin-ortaklari-aldi_58109.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!