Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çarpık Yapılaşma Affetmiyor!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "imar affı" önerisi, bazı metropol belediye başkanları ve meslek örgütü temsilcilerinden destek bulmadı.

Cumhuriyet EGE
Çarpık Yapılaşma Affetmiyor!

zmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "imar affı" önerisi, bazı metropol belediye başkanları ve meslek örgütü temsilcilerinden destek bulmadı. Kentin bugünkü çarpık yapılaşma görüntüsüne aflarla geldiğine dikkat çeken yöneticiler, "Bu işin sonu yok. Yapılması gereken kent yenileme projelerine öncelik vermektir" dediler.

Kocaoğlu, geçen hafta yapılan İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı'nda muhalefetin soruları üzerine, Kaynaklar'daki kaçak konutlara İZSU'nun hizmet götüremediğini belirterek, "Buralara genel bir imar affının ardından hizmet götürebiliriz. Bu bir kereye mahsus olmalı. Daha sonra her ay uydu fotoğrafları çekilerek kaçak yapılaşmanın önüne geçilebilir" demişti.

Şirin gözükme!
Çarpık kentleşmenin zararlarını çeken yerleşimlerin başında gelen Karşıyaka'nın Belediye Başkanı Cevat Durak, ilçenin yüzde 51'nin gecekondulardan oluştuğunu belirterek, "Zamanında gecekonduyu önlemek için bir adım atılsaydı bu sıkıntılar yaşanmazdı. Daha sonra da adamlar haklı konuma getirmiş. Kimseye şirin görünmek zorunda değiliz. İmar affı getirmek kimseye bir yarar sağlamaz. Burada yapılması gereken kent yenileme projelerine öncelik vermektir" diye konuştu.

Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan, geçmişte çıkarılan afların çözüm olamadığını anımsatarak, "Ancak, bu tarih milat kabul edilebilir. Kendi arazisinde ufak tefek kaçakları olanlar affedilebilir. Daha sonra her ay uydu fotoğraflarıyla bu kontrol altında tutulabilirse o zaman bir faydası olabilir. Bugüne kadar yapılan imar afları kesinlikle bir fayda getirmedi. Biz hazine arazisine kaçak yapılaşmaya kesinlikle izin vermiyoruz" diye konuştu.

'Hata yapılmamalı'
Af söylentilerinin kaçak yapılaşmanın önünü açtığını söyleyen Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ da, şunları vurguladı:

"Bir daha böyle bir hatanın yapılması çok yanlış olur. 1985'ten bu yana af konusunda hatalar yapıldı. Bu hataların en başında arsalar da affedildi. Arsalar bu kişilerin mülkü haline geldi. Geçtiğimiz yıllarda Türk Ceza Yasası'nda yapılan değişiklikle, 2004 önce yapılan yapılara ceza kesilmemesi kabul edildi. Bu gizli af olarak değerlendirildi. Bu şekilde olması da bizim işimizi zorlaştırıyor."

Milatların sayısı
Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Tolga Çilingir de, imar affını benimsemelerinin mümkün olmadığını söyledi. Kocaoğlu'nun "bu af milat olsun" sözünü doğru bulmadığını kaydeden Çilingir, "İmar aflarının kentleri getirdiği nokta ortada. Bunlar çözüm olmuyorlar. Popülist bir yaklaşımın ürünüdür. Ancak bu bölgelerde yaşayan insanların da barınma sorunlarını düşünmek gerekiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de yapacağı fazla bir şey yok. Ülke politikalarından kaynaklanan bir şey. Düşük gelirlilere konut oluşturulması projeleri üretemiyoruz. TOKİ'nin de nasıl bir kurum haline geldiğini herkes biliyor. Tamamen rant beklentileri karşılığında iş yapar vaziyetteler. O nedenle konut politikalarından başlayarak çözüm arayışına girmek lazım. İmar affı çözüm değil" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/carpik-yapilasma-affetmiyor_57748.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!