Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çatalhöyük Kazıları 22'nci Yılı Devirdi

2012 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Çatalhöyük kazıları 22'nci yılını geride bıraktı. Prof. Ian Hodder, önümüzdeki yıl arkeolojik kazıları sonlandıracağını ve iki yıl da araştırma yürütüp Çatalhöyük kazı başkanlığı görevini bırakacağını söyledi.

yapi.com.tr
Çatalhöyük Kazıları 22'nci Yılı Devirdi

Sonuçları ve buluntularıyla Anadolu Neolitik tarihine büyük katkılar sağlayan kazıları yürüten Prof. Ian Hodder, Çatalhöyük’te yaşayan toplumla ilgili önemli sonuçlar elde ettiklerini; barış ve eşit şartlarda yaşayan halkların savaş ve kavga etmeksizin yaşadıklarını mezarlardan çıkan buluntularda görmenin mümkün olduğunu söyledi. BirGün Gazetesi'nin haberine göre mızrak, balta gibi kesici aletlerle yaralanan ve ölen insan iskeletlerine ulaşılmamış olmasının bu tezi güçlendirdiğini anlatan Hodder, Prof. Mehmet Özdoğan’ın 'Avrupa kültürünün temeli Çatalhöyük’tür' tezine katıldığını kaydetti. Hodder, "Özdoğan haklı. Nüfus Çatalhöyük’te büyüyor. Dolayısıyla evlerin yoğunluğu da artıyor. 8000 kişi artık yaşayamaz duruma geliyor ve salgın hastalıklar baş gösteriyor. MÖ. 6500 yıllarından sonra çevreye bir yayılma başlıyor. Binlerce yılı alıyor bu yayılma. Alman genlerinde Orta Anadolu gen yapısının özelliklerini görüyoruz" dedi.

Çatalhöyük kazılarında Göbeklitepe’deki gibi bir tapınak bulgusuna rastlamadıklarını belirten Hodder, “Jeoradar yöntemi ile tarama yaptık. Sadece ev yapıları bulduk. Çatalhöyük’te tapınakların evler olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bir tapınak alanı olması çok düşük ihtimal" diye konuştu.

Kazılar arasında çıkarılan önemli bulgular arasında 9 bin yıllık bir duvar resmi, bir obsidyen ayna, yer altının yapı planları, el izleri, nadir görülen dekoratif amaçlı kullanılan çakıl taşından yapılmış hançerler, çamurdan ya da taştan yapılan insan ya da hayvan figürleri dünyanın ilk kendirden dokunmuş kumaş parçalarından biri, alçılanmış kafatası, 2 insan 2 de boğa başı kazınmış demlik, yaşam döngüsünü temsil eden kafası olmayan kadın heykelciği bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/catalhoyuk-kazilari-22nci-yili-devirdi_133280.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!