Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kazı Çalışmalarına Ara Verildi

Denizli’deki Laodikya Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına olumsuz hava şartları nedeniyle ara verildiği bildirildi. Antik kentte ilk kazı çalışmalarının başladığı 2003 yılından bu yana 3 bin 663 eserin gün yüzüne çıkarıldığı açıklandı.

yapi.com.tr
Kazı Çalışmalarına Ara Verildi

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Ağustos 2008 tarihinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı protokolle işletmesini üstlenip, kazı çalışmalarına destek verdiği Laodikya Antik Kenti’ni gün yüzüne çıkarmak için yapılan kazı çalışmalarına soğuk ve yağışlı hava nedeniyle 1 Mart 2016 tarihine kadar ara verildiği duyuruldu. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, antik kentten 2003-2007 arasında 1267, büyükşehir belediyesine devredildiği 2008 yılından bu yana ise, 2 bin 396 olmak üzere toplam 3 bin 663 eserin gün yüzüne çıkarıldığı, birçok eserin de restorasyonunun gerçekleştirildiği belirtildi.

DHA'nın haberine göre, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek’in kazı başkanlığını yaptığı Laodikya Antik Kenti’nde, sürdürülen gezilerde geçen yıl Stadyum Caddesi, İmparator Traian Çeşmesi, Traian Çeşmesi Meydanı, Atriumlu Yönetici Binası, Merkezi Propylon, Kuzey (Kutsal) Agora, Güney Portik, Laodikya Kilisesi’nde çalışmalar yapıldığı kaydedildi.

2015’te gün yüzüne çıkarılan 1900 yıllık Su Yasası, Dokuma Tanrıçası Athena heykeli ve Roma Tanrısı Lanus heykelinin büyük dikkat çektiği de vurgulanıp, aynı yıl 19 eserin de restorasyon-konservasyon çalışmaları tamamlandığının altı çizildi. Laodikya Antik Kenti’nin Türkiye’de 12 ay üzerinde kazı ve restorasyon yapılan tek ve en büyük kazı alanı olduğu da vurgulanan açıklamada, "2013 yılında UNESCO’nun Geçici Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan antik kente geçen yıl dünyada Tripadvisor Mükemmellik Sertifikası da verildi" denildi.

AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, "Geçmişte yılda 2-3 ay kazı ve restorasyon yapılan antik kentteki çalışmalar Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiği günden itibaren yılın 12 ayı devam etti, kazılar ve restorasyon çalışmaları hiç durmadı. Antik kent hızla gün yüzüne çıkmaya devam etti. Yerel yönetim olarak Laodikya ile de Türkiye’ye örnek olacak bir başarının altına imza attık. Emeği geçen herkesi kutluyorum" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kazi-calismalarina-ara-verildi_142542.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!