Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

9 Bin Yıllık Tarihe Neşter

Çatalhöyük Müzesi’nin Kurulması İçin 600 Milyar Gerekiyor

Konya’nın Çumra İlçesi’nde belediye, insanlığın ilk yerleşim merkezleri arasında gösterilen Çatalhöyük’ten çıkan buluntuların sergileneceği müzenin

Zamanb>Konya’nın Çumra İlçesi’nde belediye, insanlığın ilk yerleşim merkezleri arasında gösterilen Çatalhöyük’ten çıkan buluntuların sergileneceği müzenin açılması için finansman sağlamaya çalışıyor.

Çumra Belediye Başkanı Zeki Türker yaptığı açıklamada, yıllardır Çatalhöyük’te aralıklarla devam eden arkeolojik kazıların, insanlığın geçmişine ışık tuttuğunu söyledi. Çatalhöyük’ün önemli bir kazı alanı olduğunu belirten Türker, burada çıkan eserlerin hemen yanı başındaki Çumra’da sergilenebilmesi için “Çatalhöyük Müzesi’’nin açılmasına ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Bu konudaki girişimlerinin yaklaşık 2 yıl kadar önce sonuç verdiğini ve Kültür Bakanlığı’ndan Çumra Müzesi’nin kurulması için izin çıktığını anlatan Türker, belediyeye ait yöre mimarisini yansıtan tarihî bir binayı da bu müze için tahsis ettiklerini söyledi. Türker’in verdiği bilgiye göre, 600 metrekare kapalı, 2 bin metrekare açık alana sahip müze binasının iç mimarisinin tamamlanması için yaklaşık 600 milyar lira gerekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/catalhoyuk-muzesinin-kurulmasi-icin-600-milyar-gerekiyor_4854.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!