Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çatalhöyük'te Roma ve Bizans İzleri

Konya'nın Çumra İlçesi yakınlarında, 9 bin yıl öncesine ait uygarlığın izlerini taşıyan Çatalhöyük'te, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler bulun

Hürriyet/20.07.2002b>Konya'nın Çumra İlçesi yakınlarında, 9 bin yıl öncesine ait uygarlığın izlerini taşıyan Çatalhöyük'te, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler bulundu. Bu eserler, kentteki yerleşimin neolitik dönemle sınırlı kalmadığını ortaya çıkardı.

Çatalhöyük'te kazılar, Cambridge ve Stanford Üniversiteleri Arkeoloji Profesörü Ian Hodder başkanlığında, Türkiye, Polonya, ABD, İngiltere ve Sırbistan gibi ülkelerden 60 kişilik bir ekiple devam ediyor.

Kazıların bu yılki kısmında Doğu Höyüğü'nde çıkarılan çanak ve çömlek buluntuları kentte yerleşimin Neolitik dönemle beraber bitmediğini gösterdi. Höyükte dar bir koridorla birbirinden ayrılan iki bina üzerinde süren kazılarda, binaların kil objelerin yapımı ve depolanması için kullanıldığı ortaya çıktı.

Biri kubbeli, 4'ü ise kare şeklinde olan 5 seramik fırında yapılankazılarda bulunan çanak ve çömlek parçalarının Çatalhöyük'te erken Roma ile Bizans dönemlerinde de insan yaşamı olduğu belirlendi.

Ayrıca başka evlerde yapılan kazılarda çanak-çömlek, obsidyen aletler, öğütme taşları, kil fırınları ve pek çok Helenistik, Kalkolitik ve Neolitik buluntular da ele geçirildi.

Yetkililer, Doğu Höyüğü'nün Neolitik dönemden sonra da Bizans dönemine kadar ölüler ve yaşayanlar için sıklıkla kullanılmış bir mekan olduğunu söylediler.

Kazılarda ayrıca, Doğu Höyüğü'nün kuzey bölgesindeki kazılarda ise2 yetişkin ve 3 çocuk mezarından 1 kemik kanca ve 1 kemer tokası bulunduğunu ifade eden yetkililer, bir sekinin altında 37 deniz kabuğuve değerli taşlarla süslenmiş vahşi bir domuza ait kafatası ile yaban koyunu kemiklerinin ele geçirildiğini belirttiler.

Yetkililer, bu buluntuların dini inanışın sembolik etkinlikleri olarak yorumlanabileceğini sözlerine eklediler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/catalhoyukte-roma-ve-bizans-izleri_1079.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!