Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Antiokhos’un Mezarı Aranıyor

Almanya’da yayımlanan Der Spiegel dergisi, Hollandalı mimar ve arkeolog Maurice Crijns’in (47), Nemrut Dağı’nda Kral Antiokhos’un (İ.Ö. 69-34) meza

NTV-MSNBC
Antiokhos’un Mezarı Aranıyor

b>Almanya’da yayımlanan Der Spiegel dergisi, Hollandalı mimar ve arkeolog Maurice Crijns’in (47), Nemrut Dağı’nda Kral Antiokhos’un (İ.Ö. 69-34) mezarını arayacağını yazdı.

Arkeologların yaklaşık 100 yıldan bu yana Antiokhos’un mezarını açığa çıkarmak için çaba harcadıklarına işaret edilen haberde, mezarın bulunmasının, Mısır firavunu Tutanhamon’un (İ.Ö. 1370-1352) mezarının bulunmasından daha büyük bir sansasyon olacağı kaydedildi.

Dergide “Kutsal kazı yeri” başlığıyla verilen haberde, Uluslararası Nemrut Vakfı’nın başkanı olan Crijns’in, Türkiye Kültür Bakanlığı’ndan, Amsterdam Üniversitesi’nden uzmanlarla Nemrut Dağı’nda 5 yıl boyunca araştırma yapma izni aldığı belirtildi.

Arkeologların yaklaşık 100 yıldan bu yana Antiokhos’un mezarını açığa çıkarmak için çaba harcadıklarına işaret edilen haberde, mezarın bulunmasının, Mısır firavunu Tutanhamon’un (İ.Ö. 1370-1352) mezarının bulunmasından daha büyük bir sansasyon olacağı kaydedildi. Depremlerin, büyük ısı farklarının ve kitle turizminin Nemrut Dağı’ndaki tarihi eserlerin yıpranmasına yol açtığına dikkat çekilen haberde, Crijns’in bir süre önce büyük eserlerin yeniden düzenlenebilmesi için Nemrut Dağı’nın tepesine büyük bir vinç yerleştirttiği ifade edildi Crijns, “Sonuçta bizim yapmak istediğimiz şey, Kral Antiokhos’a bir iyilik yapmak” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antiokhosun-mezari-araniyor_1066.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!