Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çatalhüyük’te 40 Yeni Ev

Konya’nın Çumra İlçesi’ndeki 9 bin yıllık geçmişe sahip Çatalhüyük’te yapılan kazılarda, 40 yeni eve daha ulaşıldığı bildirildi. Konya Va

NTV-MSNBCb>Konya’nın Çumra İlçesi’ndeki 9 bin yıllık geçmişe sahip Çatalhüyük’te yapılan kazılarda, 40 yeni eve daha ulaşıldığı bildirildi.

Konya Valisi Ahmet Kayhan, Çumra İlçesi’nde Kaymakam Osman Taştan ve Belediye Başkanı Zeki Türker’i ziyaretinin ardından ilçede 10 yıldır kazı çalışmaları devam eden Çatalhüyük’teki çalışmaları yerinde inceledi.
Kazı Heyeti Başkanı İngiliz Arkeolog Prof. Dr. Ian Hodder’den bilgi alan Vali Kayhan, Çatalhüyük’ün dünyada kazı çalışmaları yapılan en önemli sit alanlarının başında geldiğini söyledi. Çatalhüyük’ün, insanoğlunun 9 bin yıllık geçmişinin tam olarak anlaşılması için büyük bir imkan olduğunu belirten Kayhan, şunları söyledi: “Çatalhüyük, sadece Türklerin değil, dünyanın kültür hazinesidir. Bu nedenle Çatalhüyük’te elde edilen arkeolojik değerler, tüm insanlığın yararına sunulacaktır. Çatalhüyük’ün, tam olarak turizmin hizmetine kazandırılması için kazı çalışmalarında biraz daha ilerleme sağlanması gerekir.”

HODDER’İN AÇIKLAMALARI
Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Hodder ise kazı çalışmalarına 1993 yılında başlandığını ve 15 yıl daha devam etmesinin beklendiğini söyledi. Kazı yapılırken, daha sonra gerçekleşecek kazı çalışmalarının da alt yapısını hazırladıklarını bildiren Prof. Dr. Hodder, şöyle devam etti: “Bu yıl, 1600 metrekare alanda yeni bir kazı çalışması başlattık. 3 haftadır devam eden kazı çalışmalarında, 40 yeni eve ulaştık. Turistlerin kazı çalışmalarını rahatlıkla gezebilmeleri için kazı alanının üzerine yeni bir çatı inşa etmeyi düşünüyoruz. Kazı çalışmaları bu yıl Ağustos sonuna kadar devam edecek.”

KAYIP KAFATASLARI
Çalışmalara 80 arkeoloğun katıldığını belirten Prof. Dr. Hodder, çalışmalarda ilginç kazı sonuçlarını elde ettiklerini ifade ederek, şunları kaydetti: “Kazı yaptığımız evlerin tabanlarında gömülü iskeletler buluyoruz. Ancak bu iskeletlerin kafatasları yok. Yaptığımız araştırmalarda, kaybolan kafataslarının evini değiştiren ya da taşınan yakınları tarafından başka bir yere götürüldüğünü düşünüyoruz. Bu ilginç ipuçları bile o dönemin insanı hakkında önemli bilgilere ulaşmak için büyük önem taşıyor.” Vali Kayhan, kazı alanında bulunan eserlerin sergilendiği Çatalhüyük Kazı Evi ve yakınında orijinaline uygun olarak inşa edilen bir Çatalhüyük evini de gezdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/catalhuyukte-40-yeni-ev_5129.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!