Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çatı Sektöründe Hedef Yüzde 7 Büyüme

Yaklaşık 3 milyar dolarlık büyüklüğü ile dünya pazarının yüzde 1,3’ünden fazlasını oluşturan Türk çatı sektörü, yılsonuna kadar yüzde 7’lik bir büyüme hedefliyor. Gelecekteki hedef ise çatı sektörünü dünya pazarlarında söz sahibi yapmak.

yapi.com.tr
Çatı Sektöründe Hedef Yüzde 7 Büyüme

Çatı sektördeki üretim kapasitesinin pazar paylarının yaklaşık iki katı kadar üzerinde olduğunu ifade eden ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, “Bu nedenle gerek iç gerek dış pazarda payımızı artırmamız çok önemli. 2013 yılının ilk altı ayında inşaat sektöründe yaşanan Kentsel Dönüşüm, Mütekabiliyet ve 2B Yasaları gibi gelişmelerin sektörümüzde de olumlu yansımalarını gördük ve görmeye devam ediyoruz. Yine son dönemdeki Enerji Verimliliği Kanunu, Binalarda Isı Yalıtımı ve Enerji Performans Yönetmelikleri, Enerji Kimlik Belgesi uygulaması, yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik enerjisi üretimi amaçlı kullanılmasına yönelik yasal düzenlemeler de sektörümüzün büyümesine olumlu yönde fayda sağlayacak.” dedi.

Türkiye’de çatı malzemelerinin kalite olarak en üst standartlarda üretildiğini ve Avrupa’yı aratmadığını söyleyen ÇATIDER Başkanı Yavuz, bu yönden dünya pazarlarındaki rekabette ciddi bir artılarının olduğunu belirtti. ÇATIDER Başkanı, “Dünya çatı kaplamaları sektörü incelendiğinde nihai çatı kaplama malzemelerinin 2012 yılında 72 milyar doların üzerinde bir ciroya ulaştığı ve çatıyı oluşturan tüm bileşenlerle birlikte 200 milyar doların üzerinde bir pazar oluştuğu tahmin ediliyor. 72 milyar dolarlık sektörün yüzde 40’ı Asya Pasifik, yüzde 34’ü Kuzey Amerika, yüzde 12’si Batı Avrupa, yüzde 14’ü geri kalan ülkelerde olup dünya üzerindeki çatı kaplama ihtiyacının önümüzdeki yıllarda her yıl yüzde 2,4 ila yüzde 3 oranında artması bekleniyor. Türk çatı sektörü yurt dışındaki mevcut ve potansiyel pazarlarına yüklenerek bu artışı iyi değerlendirmeli.“ şeklinde konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/cati-sektorunde-hedef-yuzde-7-buyume-_110629.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!