Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çatınızda Bahçeniz Olsun

Özellikle büyük kentlerde yeşil alanların daralması yüzünden yeşile özlem duyanlar, gelişmiş ülkelerde görülen “çatı bahçelerini” kurarak özlemini

NTV-MSNBC
Çatınızda Bahçeniz Olsun

b>Özellikle büyük kentlerde yeşil alanların daralması yüzünden yeşile özlem duyanlar, gelişmiş ülkelerde görülen “çatı bahçelerini” kurarak özlemini gidermeye çalışıyor.

Muğla Üniversitesi (MÜ) Ortaca Meslek Yüksekokulu Peyzaj Bölümü Öğretim Görevlisi Oral Şahin, “gelişmiş ülkelerde yerel yönetimin teşvikiyle yapılan bahçeler ülkemizde de artmalı” dedi.

Oral Şahin, hızla gelişen kentleşme ve buna bağlı olarak artan nüfus yüzünden kişi başına düşen yeşil alanın giderek azaldığını bildirdi. Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yeşil alanın 30 metre kare olduğuna dikkat çeken Şahin, yerel yönetimlerin bu alandaki gayretlerinin görüldüğünü dile getirdi.
Yeşil alan özlemi duyanların uygun olduğu takdirde evlerinin çatılarına bahçe yaptırdıklarını ifade eden Şahin, şunları kaydetti: “Yeşil alanlara duyulan özlem nedeniyle evinin çatısına bahçe yaptıranlar artıyor. Aynı şekilde büyük mağazalar, marketler de çatılarının bu amaçla kullanıyor ve müşterilerine güzel bir ortam yaratıyor. Gelişmiş ülkelerde yerel yönetimlerin teşvikiyle yapılan bahçeler ülkemizde de artmalı.”

DOĞAL KLİMA VE GÜRÜLTÜ ÖNLEYİCİ
Şahin, bahçenin, binanın estetik görünmesini sağlamasının yanı sıra bazı avantajlarını da şöyle açıkladı: “Oluşturulan yeşil alan kişide ferahlık hissi uyandırırken doğal klima görevi sağlar. Sıcak havalarda yeşilliklerin fazla olması havayı ılıklaştırır. Özellikle büyük yapraklı kauçuk, mazı, servi gibi büyük yapraklı bitkiler sıcaklığı dengeler. Aynı zamanda gürültü önleyici etkisi de görüldüğü biliniyor.”
Şahin, bahçenin kesinlikle peyzaj mimarı ve inşaat mühendislerinin ortak çalışmasıyla yaptırılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Ev sahibi kesinlikle kendi başına bu işi yapmamalıdır. İzolasyonunun iyi yapılmaması durumunda yapıya zarar verilebilir ve göçme riski artabilir. Çatı bahçelerinde genellikle ibreli, büyük yapraklı, odunsu, otsu ağaçlar, çalı, gül, krizantem ve nergis, şebboy çiçekleri dikilebilir.”

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/catinizda-bahceniz-olsun_9562.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!