Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çayyolu Halkı Meydanını ‘Dönme Dolap'tan Kurtardı

Çayyolu'nda Yenimahalle Belediyesi'nin kent meydanı yapmak istemesine rağmen, Büyükşehir Belediyesi'nde lunapark alanına çevirilen arsada, yargı son noktayı koydu. Büyükşehir Belediyesi üst mahkemeye başvurarak 2. İdare Mahkemesinin aldığı kararın bozulmasını istedi. Ancak Bölge İdare Mahkemesi Büyükşehir Belediyesi'nin bu isteğini reddetti. Bu

Hürriyet Ankara
Çayyolu Halkı Meydanını ‘Dönme Dolap'tan Kurtardı

Çayyolu'nda Yenimahalle Belediyesi'nin kent meydanı yapmak istemesine rağmen, Büyükşehir Belediyesi'nde lunapark alanına çevirilen arsada, yargı son noktayı koydu. Büyükşehir Belediyesi üst mahkemeye başvurarak 2. İdare Mahkemesinin aldığı kararın bozulmasını istedi. Ancak Bölge İdare Mahkemesi Büyükşehir Belediyesi'nin bu isteğini reddetti. Bu durumda da Arcadium'un arkasına yapılması tasarlanan lunapark kararının iptali tam anlamıyla kesinleşmiş ve alan kurtarılmış oldu.

Bölge İdare Mahkemesi kararında, “Dava dosyasında mevcut bilgi ve belgelere göre, mahkemece yürütmenin durdurulması istemi hakkında verilen kararda yasaya aykırılık bulunmadığından, itiraz isteminin 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 27. maddesinin 6. fıkrası uyarınca REDDİNE, 27/05/2010 gününde oybirliğiyle karar verildi” denildi.

Halka rağmen alınan karar

Çayyolu'ndaki alana ocak ayı başında Yenimahalle Belediyesi kent meydanı yapmaya kalkmış, ancak Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclisi kararı ile burayı lunapark için kiraya vereceğini açıklamış ve alana da kaba biçimde el koymuştu.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan ÇABA Derneği Başkanı Engin Uç, şunları söyledi:

“Halka rağmen alınan kararların akıbeti her zaman böyle olacaktır. Burada halk; lunapark istemediğini imzasıyla, eylemiyle, dilekçeyle her yolu deneyerek anlatmaya çalıştı. Sonunda kalan tek yol hukuktu. Hukuk da gereğini hakkıyla yaptı. Umarız Büyükşehir Belediyesi halen alan içinde tuttuğu iş makinelerini de kaldırır. Biz buranın bir an önce kent meydanı olarak inşaa edilmesini bekliyor ve istiyoruz.

Çayyolu adına kazanılan bu başarıda başta Sayın Mukaddes Özbek Bayar olmak üzere, Avukatımız Mehmet Çakmak'a, Türkan Yezer'e, Çayyolu Halk Hareketi gönüllü öncülerinden Cem Öztan, Şükrü Kaya, Bedri Sezenler, Funda Seçkin ve Atamer Kalfa'ya şükranlarımızı sunuyoruz.”

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/cayyolu-halki-meydanini-donme-dolaptan-kurtardi_80321.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!