Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çayyolu Önergelerine Ret!

Anakent Belediye Meclisi’nde CHP Grup Başkanvekili Yaşar Çatak’ın, Çayyolu’na otobüs seferlerinin arttırılması, Çayyolu Meydanı’nın lunaparka dönüştürülme kararı ile ulaşıma yapılan zammın geri alınmasına ilişkin verdiği üç önerge AKP’li üyelerin oylarıyla reddedildi. Önergelerin gündeme alınmamasıyla “katılımcılıktan uzak bir anlayışın somut

Cumhuriyet ANKARA
Çayyolu Önergelerine Ret!

Anakent Belediye Meclisi’nde CHP Grup Başkanvekili Yaşar Çatak’ın, Çayyolu’na otobüs seferlerinin arttırılması, Çayyolu Meydanı’nın lunaparka dönüştürülme kararı ile ulaşıma yapılan zammın geri alınmasına ilişkin verdiği üç önerge AKP’li üyelerin oylarıyla reddedildi. Önergelerin gündeme alınmamasıyla “katılımcılıktan uzak bir anlayışın somut olarak sergilendiğini” belirten Çatak, buradaki seçmenin cezalandırılmaya çalışıldığını vurguladı.

CHP’li Yaşar Çatak, 11 Ocak’ta yapılan Belediye Meclis toplantısında üç konuyu önergeyle Meclis gündemine getirmek istedi. Birinci önergede Çatak, Çayyolu’nda çalışmalarını sürdüren Çayyolu Platformu’nun, bölgedeki 6 mahalle muhtarının da görüşünü alarak yörenin ulaşım sorunlarını belirlediğini kaydederek, platformun saptadığı sorunlar ile çözüme yönelik önerilerinin belediyeye 22 Aralık’ta bildirildiğini anımsattı. Başvurunun Çayyolu-AŞTİ arasında düzenli, ücretli otobüs seferleri konulması, saat 24.00’ten sonra, Çayyolu ile şehir merkezi arasında saatte bir otobüs seferi konulması şeklinde olduğunu belirten Çatak, verdiği önergenin gündeme alınmasını ve konunun Ulaşım Komisyonu’nda değerlendirilerek rapora bağlanmasını istedi. Buna karşın Meclis’i yöneten Melih Gökçek’in aleyhinde konuştuğu önerge AKP grubu tarafından reddedildi.

İkinci önerge Çayyolu Meydanı’ydı

Çatak, ikinci önergesinde ise Çayyolu meydanı yapılması planlanan alanın lunaparka dönüştürülme kararının geri alınmasını istedi. Çatak, önergesinde şunları kaydetti:

“Bölgede örgütlü 27 derneğin üst bileşeni konumundaki Çayyolu Platformu’nun öncülüğünde binlerce yöre sakini bu karara karşıdır ve değiştirilmesini istemektedir. Bu istek yazılı olarak, Belediye Başkanlığı’na ve Meclis gruplarına da iletilmiştir. Kaldı ki; hukuki düzenleme 30 bin metrekare büyüklüğünün altındaki yeşil alanların düzenlenmesini de ilçe belediyelerine bırakmıştır. Ayrıca, ne 3194 sayılı İmar Yasası’nda, ne de 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi; ne de Büyükşehir ve ilçe belediyelerine ayrılan yerle ilişkin 1998 yılında alınan İl İdare Kurulu kararında, meydanın lunapark olarak düzenlenmesiyle ilgili bir yetki Büyükşehir Belediyesi’ne verilmemiştir.”

Çatak, hem hukuksal gereklilik ve hem de yöre halkının duyarlılığı dikkate alınarak söz konusu kararın kaldırılmasını kapsayan önergesinin gündeme alınmasını ve bu doğrultusunda karar verilmesi çağrısında bulundu. Gökçek’in aleyhinde konuştuğu bu önerge de AKP’li üyelerin oylarıyla reddedildi.

‘Ulaşıma yapılan zamlar geri alınsın’

Çatak, üçüncü ve son önergesinde ise ulaşıma yapılan zammın geri alınmasını istedi. Çatak, önergede, “Yeni uygulama ile, çok binişli tam biletle yapılan bir transferli yolculuk için 1.39 ödenirken şimdi 2 TL, iki transferli yolculukta 1.39 öderken şimdi 2.5 TL ödenecektir. Bu da, bir transferli yolculuk için yüzde 44, iki transferli yolculuk için yüzde 80 mertebesinde zam demektir. Ulaşımdaki bu düzenleme, aylık olarak değerlendirildiğinde, rakam asgari ücrete yapılan 31 TL’lik zammın üzerindedir. İki transferli yolculuk için ise asgari ücret zammı, ulaşımda katlanmaktadır. Daha önce yapılan zamla ilgili ‘kamu hizmetleri içinde yer alan toplu taşım olanaklarından herkesin eşit, güvenli, konforlu ve ucuz şekilde yararlanması ilkesi ışığında hukuka, hakkaniyete külfetlerin adil dağıtılması ilkesine ve kamu yararına aykırıdır’ şeklindeki 6 ay önceki yargı kararı ortada iken, aynı konuda zam yapılması anlaşılır değildir” dedi. Gökçek’in yine aleyhinde konuştuğu önerge, AKP’lilerin oylarıyla reddedildi.

‘Seçmen cezalandırılıyor’

Cumhuriyet Ankara’ya konuşan Yaşar Çatak, Çayyolu’na ilişkin iki talebin gündeme alınmamasıyla Melih Gökçek’in “katılımcılığa uygun bir yapıda olmadığını” gösterdiğini vurguladı. Çatak, şu değerlermeyi yaptı:

“Sayın Başkan örgütlü bir halk kesiminin talebiyle karşı karşıya kalmaktan rahatsız oluyor. Dilekçemizde de belirttik. Çayyolu Platformu’nda 6 mahalle muhtarının da talebi var. 27 derneğin bileşimini oluşturuyor. Gökçek bundan çok rahatsız oluyor. ‘Gitsinler UKOME’ye başvursunlar’ diyor. Halbuki bizim önergemizin reddedildiği toplantıda bile birçok konu UKOME’ye Meclis kararıyla gönderildi. Kaldı ki 5393 sayısı Belediye Yasası meslek odalarının, sivil toplum örgütlerinin ve muhtarların görüşlerinin alınmasını çok net yazmış olmasına rağmen komisyon toplantılarında bunlar yapılmıyor. Bu önergemizde de katılımcılıktan uzak bir anlayışın somut olarak sergilenmesini gördük. CHP’nin yüzde 70’lere varan oy oranının olduğu bir bölge burası. Bir anlamda seçmeni cezalandırma anlayışı burada sergilenmiş oluyor. İnsanlar lunapark yerine Demokrasi Meydanı istiyor. Bu tür istekler de Sayın Başkanı ve AKP’li yerel yönetimi rahatsız ediyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cayyolu-onergelerine-ret_75981.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!