Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

CE İşaretine İlişkin Düzenlemeler Belirlendi

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın 'Yapı malzemelerinde CE işareti, bu malzemelerin denetlenmesi ve teknik onaylarına ilişkin düzenlemeleri', R

yapitr/Murat UYMUŞLAR
CE İşaretine İlişkin Düzenlemeler Belirlendi

ayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın 'Yapı malzemelerinde CE işareti, bu malzemelerin denetlenmesi ve teknik onaylarına ilişkin düzenlemeleri', Resmi Gazete'de 23 Haziran 2004 günü yayımlandı. Düzenlemelerin, 8 Haziran 2004 tarihinden itibaren geçerli olacağı bildirildi.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın Yapı Malzemeleri (89/106/EEC) Kapsamında Uygulanacak Teknik Şartnamelerin Yayımlanması Hakkındaki tebliğinde, CE işaretinin malzemelere iliştirilmesini sağlayacak teknik şartnameler düzenlendi.

Buna göre Bakanlık, bir standardın "Uygunluğun Ön Kabulü"nden yararlanma şartlarını artık taşımadığı fikrinde ise standart iptal teklifini AB Komisyonu'na bildirecek.

Komisyon, Yapı Daimi Komitesi'nin görüşü doğrultusunda söz konusu standardın "Uygunluğun Ön Kabülü"nden faydalanmaya devam edip etmeyeceğini üye ülkelere bildirecek. Kabul etmezse, AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanan standart numarasını geri çekecek.

Bakanlığın "Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (89/106/EEC) Kapsamında Avrupa Teknik Onayı İçin Ortak Usul ve Genel Formata Dair Tebliği" de, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğ, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından Avrupa Teknik Onayı vermekle görevlendirilen onaylanmış kuruluşların ve bunlara onay başvurusunda bulunanların, Avrupa Teknik Onayı başvurularının yapılması, hazırlanması, verilme usulleri ile verilecek Avrupa Teknik Onayı'nın genel formatını kapsıyor.

Bakanlığın Yapı Malzemelerinin Piyasa Gözetimi ve Denetimine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Tebliği ile de, Bakanlığın sorumluluk alanına giren yapı malzemelerinin piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerinin yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar, alınacak önlemler, görevlendirilecek denetim elemanlarının görev, yetki ve yükümlülükleri, üretici ve dağıtıcıların yükümlülükleri düzenlendi.

Buna göre, Bakanlığın sorumluluğuna giren yapı malzemelerinin piyasa gözetim ve denetimi, illerde valilikler tarafından görevlendirilecek denetim elemanları aracılığıyla yürütülecek. Piyasa gözetimi ve denetimi sonucunda gerekli önlemler alınacak ve yaptırımlar uygulanacak.

Bu işlemlerin sonuçları ile ilgili tüm bilgi ve belgeler, Bakanlığa iletilecek. Bakanlık bu bilgi ve belgeleri değerlendirerek, veri tabanı oluşturarak gerekli yerlere bildirimlerde bulunacak.

CE işaretine ilişkin yayımlanan tebliğler:
Resmi Gazete
23.06.2004 Çarşamba
Sayı: 25501 (Asıl)


"Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (89/106/EEC) Kapsamında, Uygulanacak Teknik Şartnamelerin Yayımlanması Hakkında Tebliğ "

"Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (89/106/EEC) Kapsamında Avrupa Teknik Onayı İçin Ortak Usul ve Genel Formata Dair Taslak Tebliğ "

"Yapı Malzemelerinin Piyasa Gözetimi ve Denetimine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ "
http://www.yapi.com.tr/haberler/ce-isaretine-iliskin-duzenlemeler-belirlendi_13767.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!