Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

ÇED Süreci İşletilmeden Verilen Maden Ocağı Ruhsatına Dava

Muğla’nın Yatağan ilçesinde faaliyet gösteren termik santral bünyesindeki maden alanlarına, ÇED raporu süreci işletilmeden, yeraltı ocağı için ruhsat verildiği ortaya çıktı. Muğla Büyükşehir Belediyesi ruhsatın iptali için dava açtı.

yapi.com.tr
ÇED Süreci İşletilmeden Verilen Maden Ocağı Ruhsatına Dava

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yatağan’da faaliyet gösteren termik santrale verilen yeraltı ocağı açılmasına yönelik ruhsata, iptal davası açtı. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada yeraltı ocağının açılması ile 300 bin vatandaşın kullandığı yeraltı su kaynaklarının kirleneceği belirtildi.

BirGün’de yer alan habere göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Yatağan Termik Enerji AŞ’nin maden sahasında yapacağı yeraltı ocağı faaliyeti ile ilgili, şirketi ÇED raporundan muaf tuttuğu öğrenildi. ÇED süreci işletilmeden yeraltı ocağı için verilen ruhsata karşı Muğla Büyükşehir Belediyesi iptal dava açtı. Büyükşehir Belediyesi yeraltı ocağı faaliyeti sonucunda meydana gelecek olan ve geri dönüşü mümkün olmayacak zararların önüne geçilmesi amacıyla, işyeri açma ve çalışma ruhsatının iptali istemiyle gerekli hukuki süreç başlattı.

300 bin kişinin içme suyu kirlenecek
Yatağan’da yapılması planlanan yeraltı ocağı ile ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan incelemelerde bu bölgenin yeraltı suyunun kirlenme tehlikesi ile karşı karşıya olduğu belirlendi. Özellikle maden çalışmalarının Yatağan ilçe merkezi ile beraber 40 mahallenin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan, Bahçeyaka, Bozarmut, Turgut-Dipsiz Yeraltı Suyu Havzalarında kirliliğe neden olacağı belirlendi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, “Bu havzalarda yapılacak çalışmadan dolayı havza içerisindeki yeraltı suyu akiferinde meydana gelecek olan azalmalardan dolayı önümüzdeki yıllarda yaklaşık 300 bin kişinin olumsuz olarak etkileneceği ve telafisi mümkün olmayacak su temin sorunlarıyla karşı karşıya kalınabileceği tespit edilmiştir. Bu nedenle yeraltı ocağı faaliyeti sonucunda meydana gelecek olan geri dönüşü mümkün olmayacak zararların önüne geçilmesi amacıyla hukuki mücadele başlatılmıştır. Ayrıca bu hafta içinde Yatağan Yeşil Yaşam Derneğinin açtığı davaya da müdahil olacağız.” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ced-sureci-isletilmeden-verilen-maden-ocagi-ruhsatina-dava_190551.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!