Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

ÇEDBİK artık Tam Üye

ÇEDBİK'ten BRE (Building Research Establishment) ile Niyet Anlaşması

Yapı sektörünün sürdürülebilir ilkeler ışığında gelişmesine katkı sağlamak amacıyla 2007 yılında kurulan ve Avrupa Birliği'ne paralel çalışan BREEAM’in Türkiye’ye uyarlanmasını öncelikleri arasına alan ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği), 28 Eylül’de Grontmij’in sponsorluğunda gerçekleşen bir kokteylle BRE (Building Research Establishment)

yapi.com.tr
ÇEDBİK'ten BRE (Building Research Establishment) ile Niyet Anlaşması

apı sektörünün sürdürülebilir ilkeler ışığında gelişmesine katkı sağlamak amacıyla 2007 yılında kurulan ve Avrupa Birliği'ne paralel çalışan BREEAM’in Türkiye’ye uyarlanmasını öncelikleri arasına alan ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği), 28 Eylül’de Grontmij’in sponsorluğunda gerçekleşen bir kokteylle BRE (Building Research Establishment) ile bu doğrultuda bir niyet anlaşması imzaladığını duyurdu. Sürecin, Türkiye’deki yeşil binaların yaygınlaşmasına ivme kazandırması bekleniyor. 

ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Duygu Erten, ilk etapta ticari, konut, eğitim ve sağlık alanlarındaki binalar için geliştirilen ve çok başarılı olan BREEAM kriterlerini Türkiye’ye uyarlamayı planladıklarını ve İngiliz kökenli BRE-Global ile başlatılan bu ortaklığın uzun bir birlikteliğe dönüşmesini, çalışmalarının daha geniş kapsamlı Avrupa ortak değerlendirme sistemine katkıda bulunacağını öngördüklerini söyledi.

BREEAM Direktörü Martin Townsend ise bilgileri ve deneyimleri doğrultusunda Türkiye’deki binaların daha sürdürülebilir olmaları için geliştirilmesi gereken yerel standardları hem ÇEDBİK, hem de sektördeki bütün ilgili kurum/kuruluşlar ve devletle beraber işbirliği içerisinde geliştiriyor olacaklarının kendilerini çok heyecanlandırdığını söyledi. BREEAM değerlendirme sisteminin en kuvvetli yanlarından birinin değişik ülkelere adaptasyonundaki esneklik olduğunu kaydeden Townsend, ortak çalışma sonuncunda BREEAM’ı Türkiye piyasasına adapte edeceklerini söyledi.

ÇEDBİK

Aynı zamanda Dünya Yeşil Binalar Konseyi (WGBC) ağında da yer alan ÇEDBİK, yeşil bina hareketinin altyapısını oluşturma çalışmalarına giderek artan bir katılımla devam esiyor. Dernek, toplumsal farkındalığı artırmak ve inşaat sektörünü sürdürebilir ilkeler ışığında üretim yapmaya teşvik etmek amacıyla eğitimler düzenliyor; yerel yönetimler, üniversiteler ve sektör temsilcileriyle ortaklaşa örnek projeler ve çalışma modelleri geliştiriyor ve bunların yaygınlaşması için çalışıyor. 

GRONTMIJ

GRONTMIJ, yüz yıla yakın geçmişi olan ve çevre, su, enerji, bina, sanayi, ulaşım gibi sektörlerin tamamında hizmet veren çok disiplinli tasarım, mühendislik ve proje yönetim firması. 28 ülkede 130 ofisi bulunan Grontmij, dünyanın en büyük 25 mühendislik firması (ENR derecelendirmesi-2009) arasında yer alıyor. Frirma, 15 yılı aşkın süredir Avrupa pazarında yeşil bina konseptine uygun tasarımların hayata geçirilmesine öncülük eden, gerçekleştirdiği birçok yenilikçi ve ödüllü projeyle işverenlerin tercihinde en üst sıralarda yer alan lider mühendislik firmalardan biri olarak biliniyor.

Grontmij, lisanslı uzmanları vasıtasıyla yeni binalar ve mevcut binalar için BREEAM sertifikasyonuna yönelik  değerlendirme ve danışmanlık hizmetleri de sunuyor. Grontmij, bu süreçte sahip olduğu birikimleri Türkiye pazarına aktarmayı ve sektörün gelişmesinde öncü oyunculardan biri olmayı hedefliyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/cedbikten-bre-building-research-establishment-ile-niyet-anlasmasi_72984.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!