Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"ÇED'de Hukuka Aykırı Düzenlemelerin Tamamı İptal Edilmeli"

Mimarlar Odası, ÇED mevzuatında hukuka aykırı düzenleme ve uygulamaların devam ettiğini belirterek, bunların iptalini istedi.

yapı.com.tr
"ÇED'de Hukuka Aykırı Düzenlemelerin Tamamı İptal Edilmeli"

Mimarlar Odası, ÇED yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle ilgili basın açıklaması yayınladı. Buna göre, Danıştay kararı sonucu, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği ile getirilen hukuksuz düzenlemelerin bir kısmının yürütmesi durduruldu. Çevresel etki değerlendirmesi mevzuatında hukuka aykırı düzenleme ve uygulamaların devam ettiğinin vurgulandığı açıklamada, çevresel etki değerlendirmesinde, kamu yararı önceliğinin göz ardı edilerek kişisel yararın ön plana çıkarılmasına olanak tanıyan yönetmelikteki diğer değişikliklerin de iptalinin gerektiği ifade edildi.

Açıklamada, "Danıştay Ondördüncü Dairesi 25 Kasım 2014 tarih ve 29186 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği”nin 4.Maddesinin 1. fıkrasının (b) bendi, 8.Maddesinin 5. fıkrası, 11.Maddesinin 3. fıkrası, 14.Maddesinin 1. ve 3. fıkraları, 17.Maddesinin 2. fıkrası, 19/1 Maddesinin (b) bendi ve 24.Maddesinin (f) bendi ile getirilen düzenlemeleri hukuka aykırı bularak yürütmelerinin durdurulmasına karar vermiştir. Bu karar ile Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporlarını hazırlayan firmaların kendi raporlarını kontrol etmelerinin, raporlar hakkında yurttaşların bilgi almalarının engellenmesinin, raporlara aykırı uygulamaların düzeltilmeden uygulanmasının, mevcut projeleri üzerinden rapor alan projelerin genişletilip kapasiteleri artırılarak ÇED süreci dışında bırakılmasının önünü açan düzenlemelerin yürütmesi durdurulmuştur" denildi.

Basın açıklamasında ayrıca, "Resmi Gazete’de defalarca yeniden yayımlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği, daha önce yürürlükte olan Yönetmeliklere göre içerik ve düzenlemeler bakımından büyük farklılıklar taşımamakta ve yapılan değişikliklerin bir çoğu daha önce verilen yargı kararlarının gerekçeleri dikkate alınmadan yapılan şekilsel değişikliklerden oluşmaktadır" şeklinde ifade edildi.

Açıklamaya göre, bu yönetmelikte getirilen düzenlemeler ile;

·  Denetlemenin ÇED Raporunu hazırlayan kuruluştan bağımsız kuruluşlarca yapılması yerine, aynı kuruluşlarca yapılması öngörülmüş ve kamu eliyle denetim zayıflatılmasının,

·  Hakkında ÇED raporu düzenlenen projelerden etkilenecek olanlara bilgi verilmesi için yapılacak anons ve ilanların yöntemleri hakkında belirsizlik yaratılarak bilgi ve haber alma hakları engellenmesinin,

·   Rapor veya tanıtım dosyalarında taahhüt edilen konulara aykırı uygulamaların düzeltilmesi için verilecek sürelerin sınırsız hale getirilerek çevre tahribatının geri dönülemez boyutlara ulaşmasının,

·  Önceki raporlarından farklı olarak kapasitelerinde artış yapılan projelerin değerlendirmelerinde, yalnızca yapılan değişiklikle ilgili bölümün dikkate alınmasının, bazı projelerde kapasite artışlarının ÇED kapsamı dışında bırakılmasının, önünü açtığı Danıştay kararı ile tespit edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cedde-hukuka-aykiri-duzenlemelerin-tamami-iptal-edilmeli_142381.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!