Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çeliği 'Karşılıksız Arz' Büktü

Çelikte moral havası dağıldı. Yılın büyük bir bölümünü özellike de yaz aylarını yükselişle geçiren çelik fiyatlarında eğilim negatife döndü. Dünya piyasalarından gelen haberlerle yeniden arz artıran üreticilerin talebin canlanacağı beklentisi boşa düştü. Dünyanın önemli merkezlerinden indirim haberleri gelmeye başladı. China Steel yassı mamul

Referans Gazetesi
Çeliği 'Karşılıksız Arz' Büktü

Çelikte moral havası dağıldı. Yılın büyük bir bölümünü özellike de yaz aylarını yükselişle geçiren çelik fiyatlarında eğilim negatife döndü. Dünya piyasalarından gelen haberlerle yeniden arz artıran üreticilerin talebin canlanacağı beklentisi boşa düştü. Dünyanın önemli merkezlerinden indirim haberleri gelmeye başladı. China Steel yassı mamul fiyatlarını indirirken Kuzey Avrupa levha fiyatlarında düşüş görüldü.
 
Chine Steel'den yüzde 4,5 indirim

Chine Steel'in açıklamasına göre Tayvanlı China Steel Corp (CSO), aralık ayında yerel fiyatlarını birçok çelik mamulü için yüzde 4,45 indirecek. En büyük oranlı indirimler de sıcak sac ve şerit için geçerli olacak.

Sıcak haddelenmiş ve soğuk haddelenmiş mamullerin fiyatları ortalama 31 dolar/ton gerileyecek. Steel Business Briefing'in şirketin ekim-kasım fiyatlarını baz alarak yaptığı hesaplamalara göre CSC'nin fabrika teslim liste fiyatları SPHC kalite sıcak sac ve SPCC kalite soğuk için muhtemelen sırasıyla yaklaşık 581 dolar/ton ve 681 dolar/ton.

Taneleri yönlendirilmemiş silisli çelik sac ve elektro galvanizli sac fiyatları azalış gösterecek. Galvanizli sac ve levha fiyatları da 30 dolar/ton gerileyecek. Çubuk/filmaşin fiyatları ise sabit tutulacak.
 
Kuzey Avrupa levha fiyatlarında düşüş

Bu gelişmelerle Kuzey Avrupa'daki ticari kalite levha fiyatları ekim ayında gerçekten öngörülmeyen bir trendi takip ederek yeniden geriledi. Fiyatlardaki düşüş, fiyatların yaz sonunda kaydedilen düşük bir seviyeye göre neredeyse hiç değişiklik göstermediği bir dönemi takiben gerçekleşti. Pazar kaynakları bu duruma ilişkin olarak "Yaz başı ve sonrasında bazı fiyat artışları gerçekleşti ve fiyatlar bunun ardından sabit seyretti. Ancak Ekim ayının birinci yarısında fiyatlar ne yazık ki yeniden baskı altında kaldı ve ayın ikinci yarısında fiyatlar üzerindeki baskı daha da arttı" yorumunu yaptılar.

Eylül ayının aksine, S235 kalite mamul fiyatları şu anda 450 euro/ton fabrika teslimin altına düşerek yaklaşık 420 euro/ton oldu. Bu gelişmeler fiyatlarını 30-40 euro/ton artırmak isteyen yerel fabrikaların daha önce yaptığı açıklamalarla karşıtlık gösteriyor. Müşteriler fiyatların daha fazla düşüp düşmeyeceği netlik kazanmadığı için doldurulması gereken stok açıklarına rağmen alım yapmak istemiyor. Pazar kaynakları acil malzeme ihtiyacı olmayan katılımcıların birkaç hafta daha beklemeyi tercih ettiğini ayrıca Çin pazarının da netlik kazanmadığını belirttiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celigi-karsiliksiz-arz-buktu_73666.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!