Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

ThyssenKrupp Krizde

Çelik Devi ThyssenKrupp Zorda

Almanya’nın çelik devi ThyssenKrupp ciddi sıkıntı içinde. Şirket, yeniden yapılanma kapsamında dünya çapında 180 bine yakın çalışanın beşte biri işini kaybedecek. Geçen kasım ayındaki gösterişli 200. yıl kutlamalarının ardından ThyssenKrupp, bugünün sıkıntılarıyla yüzleşmek zorunda kaldı. Bir önceki mali yılda 927 milyon euro kâr eden anonim

yapi.com.tr
Çelik Devi ThyssenKrupp Zorda

Almanya’nın çelik devi ThyssenKrupp ciddi sıkıntı içinde. Geçen Kasım ayındaki gösterişli 200. yıl kutlamalarının ardından ThyssenKrupp, bugünün sıkıntılarıyla yüzleşmek zorunda kaldı. Bir önceki mali yılda 927 milyon euro kâr eden anonim şirketin son bilançosunda 1 milyar 800 milyonluk bir zarar görünüyor.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre gidişat da olumsuz, zira yeni mali yılın ilk çeyreğinde 480 milyon euro zarar edilmiş. ThyssenKrupp Yönetim Kurulu Başkanı Heinrich Hiesinger, yeni bir rota belirleyerek şirketi hafifletmeyi hedefliyor. Örneğin paslanmaz çelik üretimi gibi bölümleri satarak. "Portfolyomuzdaki değişikliklerin hedefi açık" diyen Hiesinger, bu hedefleri "Şirketimizin borçlarını azaltmak, kredi derecelendirme kuruluşları tarafından verilen notumuzu iyileştirmek ve diğer iş alanlarımıza yatırım yapabilmek için özellikle orta vadede daha fazla hareket serbestisine sahip olmak" şeklinde sıralıyor.

"Sıranın paslanmaz çelik bölümüne gelmesi şaşırtıcı"

Bochum’daki paslanmaz çelik tesislerindeki işyeri işçi temsilcisi Frank Klein, şirketin bu bölümünün Finlandiyalı rakip Outokumpu’ya satılmasına şaşırdığını söylüyor. Klein, "Amerika'daki ya da Brezilya'daki projeler yüzünden borç yükünün arttığını biliyorduk, ama sıranın paslanmaz çelik bölümüne geleceğini hiçbirimiz düşünmedik" diyor.

Binlerce kişi işini kaybedecek

Frank Klein, paslanmaz çelik ile yıllarca kâr edildiğini hatırlatıyor. Bochum'daki tesislerin 2016 yılına kadar işletilmeye devam edeceği yönünde Outokumpu şirketinin güvencesi var. Akabinde 2 bin 500 çalışanın kaderinin ne olacağı tekrar masaya yatırılacak. Krefeld'deki fabrika ise gelecek yıl kapatılacak.

ABD ve Brezilya'da milyarlık kayıplar

Alman özel sektörünün dev ismi ABD'deki çelik yatırımları nedeniyle 3 milyar euro zarar etti. Ülkede yeni bir çelik fabrikasının inşası planlanandan çok daha pahalıya mal oluyor. Brezilya'daki çelik fabrikası projesi için ise başlangıçta 1 milyar 300 milyon euroluk bir bütçe ayrılmış olsa da, bugüne kadar yapılan masraflar 8 milyar euroyu aşıyor ve projenin yakında tamamlanması da beklenmiyor. Ayrıca tesis için gerekli kok kömürü işletmesinde işbirliği yapılan Çinli şirket anlaşmalara uymuyor. Üstüne üstlük ABD'deki talebin de beklenilenin altında kalması, ThyssenKrupp'u iyice zor duruma soktu.

Bu nedenle Yönetim Kurulu Başkanı Heinrich Hiesinger şirketin rotasını değiştirmeye çalışıyor. Hiesinger, "Bizi rahatsız eden, birçok kişinin ve müşterilerimizin ThyssenKrupp'u sadece çelik ile özdeşleştirmesi. Ama biz bugün çelikten çok daha fazlasıyız. İsteğimiz, ThyssenKrupp'u en önemli gücü mühendislik bilgisi olan ve geniş bir ürün yelpazesine sahip bir işletme olarak konumlandırmak." şeklinde konuşuyor.

ThyssenKrupp'u zorlu bir dönem bekliyor

ThyssenKrupp ABD'deki asansör işletmecilerinden pay alarak, zaten lideri olduğu bir pazara yatırım yaptı. Yönetim, bu konumu daha da sağlamlaştırmayı hedefliyor. Şirket ayrıca tesis ve makine üretiminde uluslararası alanda yatırım yapmayı planlıyor. Ancak yeniden yapılanmanın ardından, ThyssenKrupp'un Avrupa'da 12 milyar 800 milyon euroluk bir hacme ulaşan çelik ticaretinden geriye ne kalacağını, bazı bölümlerin gelecek dönemdeki olası satışı belirleyecek. Fakat küresel finans krizinin artçı sarsıntılarının yanı sıra çelik sektöründeki konjonktürel düşüş de ThyssenKrupp'un, şirketin bölümlerini satmasını zorlaştırıyor.

ETİKETLER: ekonomi dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-devi-thyssenkrupp-zorda_90956.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!