Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ThyssenKrupp Krizde

Almanya’nın önde gelen çelik üreticilerinden ThyssenKrupp büyük sıkıntı içinde. 170 bine yakın personeli bulunan ve yaklaşık 50 milyar euro ciro yapan şirket, hatalı yatırımları ve rüşvet iddiaları ile gündemde.

yapi.com.tr
ThyssenKrupp Krizde

Almanya’nın çelik devi ThyssenKrupp büyük sıkıntı içinde. Şirketin bu yılı da yüksek zararla kapatması bekleniyor. Almanya’nın köklü tröstü, Pazartesi günkü yıllık toplantısında ortaya çıkacak olumsuz tabloya paralel olarak, yolsuzluk iddiaları nedeniyle hayli zor bir dönem geçiriyor. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, çelik sanayinde Avrupa’daki gücünü kaybeden ThyssenKrupp’un 2 bine yakın elemanını kısa mesaiye alması bekleniyor.

Bir yıl önce yeni bir rota belirleyerek şirketin borç yükünü hafifletmeyi hedefleyen ThyssenKrupp Yönetim Kurulu Başkanı Heinrich Hiesinger, hedeflerini şöyle sıralamıştı: "Şirketimizin borçlarını azaltmak, kredi derecelendirme kuruluşları tarafından verilen notumuzu iyileştirmek ve diğer iş alanlarımıza yatırım yapabilmek için özellikle orta vadede daha fazla hareket serbestisine sahip olmak istiyoruz."

Hatalı dev yatırımlar

Ancak bu hedefler tutturulamadı. Yeniden yapılanma kapsamında neredeyse hiç yol alınamadı. Şirket yaklaşık 6 milyar euro zarar etti.. Alman özel sektörünün dev ismi, yaklaşık 3 milyar euro değer biçilen ABD ve Brezilya'daki çelik yatırımlarına ortalama 12 milyar euro harcamak zorunda kaldı. Büyük yatırım hataları Almanya’nın çelik devini sıkıntıya soktu. Tüm bu sıkıntılara bir de kasım ayında ThyssenKrupp’un Brezilya’nın mangrov ormanlarındaki fabrikası için çevreye zarar verdiği gerekçesiyle kesilen 4 milyon euroluk ceza eklendi. Amerikan, Japon ve Brezilyalı büyük çelik imalatçılarının satın almak istedikleri fabrikaların piyasa değeri oldukça düşük.

Yönetim Kurulu Başkanı Hiesinger, satıştan 7 milyar kazanmayı ummaktaydı. ThyssenKrupp demir çelik işletmelerini kimin bu duruma düşürdüğünü bulmak samanlıkta iğne aramaya benziyor. Tröstün Denetim Kurulu üyelerinden Gerhard Cromme, Kurul'a yöneltilen yetersiz denetleme yapıldığı yönündeki suçlamaları geri çeviriyor ve şunları kaydediyor: “Bugün geriye dönüp baktığımızda görüyoruz ki, Yönetim Kurulu'nun Denetleme Kurulu'na aşırı iyimser, eksik ve hatta kısmen yanlış yanıtlar verdiği ortaya çıkıyor.”

Yolsuzluk iddiaları

Dönemin Yönetim Kurulu Başkanı Ekkehard Schulz, sorumluluğu üstlenmekle birlikte istifasını vermişti. Selefi Heinrich Hiesinger göreve başladığında yeniden yapılanma vaadinde bulunmuştu. Hiesinger, "Biz bugün çelikten çok daha fazlasıyız. Arzumuz, ThyssenKrupp'u en önemli gücü mühendislik bilgisi olan ve geniş bir ürün yelpazesine sahip bir işletme olarak konumlandırmak" diye konuşmuştu.

Ancak bu hedefler de tutturulamadı. Savcılığın belirlemelerine göre ThyssenKrupp, Avusturya çelik töstü Voestalpine ve dizel lokomotif imalatçısı Alman Vossloh firması ile fiyat karteli kurarak, Alman Demiryolları İşletmesi Deutsche Bahn ile diğer birçok işletmeyi milyonlarca euro zarara uğrattı. Federal Kartel Dairesi, ThyssenKrupp’a yaklaşık 130 milyon euro ceza kesti. Alman Demiryolları İşletmesi da şirket hakkında milyonlarca euroluk tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

Almanya’nın çelik devinin bu olumsuz gidişatına, Kazakistan ve Özbekistan’daki bazı projelerde rüşvet dağıtıldığına ya da yöneticilerin özel masraflarının şirkete ödetildiğine dair yolsuzluk iddiaları da tuz biber ekti. Essen Savcılığı hâlihazırda konuyla ilgili soruşturma yürütüyor. Yolsuzluk iddiaları nedeniyle şirket 6 yöneticinin işine son verdi. Denetleme Kurulu’nun pazartesi günü yapılacak yıllık toplantısında, toplam 6 yönetim kurulu üyesinin daha işine son verilmesi bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/thyssenkrupp-krizde_103309.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!